Exhibitor First Name Exhibitor Last Name 4-H Age Grade Club Entry Number Department Division Division Awards Class Class Ribbon Class Placing Class Awards
Laura Adler 9 4 Lincoln Rough Riders 4-H Club 50 County Only Projects Sports and Fitness Reserve Grand Champion 6140141: Level A Blue Division Champion
Lincoln Akridge 5 Kindergarten Kentland City Slickers 4-H Club 546 County Only Projects Mini 6130137: Mini Models Blue
Lincoln Akridge 5 Kindergarten Kentland City Slickers 4-H Club 547 County Only Projects Mini 6130141: Mini Sportfishing Blue
Lincoln Akridge 5 Kindergarten Kentland City Slickers 4-H Club 548 County Only Projects Mini 6130139: Mini Woodworking Blue
Colten Anderson 14 9 North Newton Neighbors 4-H Club 438 Beef Cattle Heifers Grand Champion Newton County Heifer, Supreme Champion Heifer 101107 : Shorthorn Plus Newton County Born & Raised (SPNC) Blue 1 Breed Champion, Newton County Breed Champion
Abigail Arrenholz 8 3 North Newton Neighbors 4-H Club 204 Rabbits Meat Rabbits 301001 : Fryer, single (FR) Blue
Abigail Arrenholz 8 3 North Newton Neighbors 4-H Club 211 State Projects Consumer Clothing (CC) Reserve Grand Champion 18011: Grade 3-5, Beginner (CC) Blue Division Champion, Selected for State Fair
Abigail Arrenholz 8 3 North Newton Neighbors 4-H Club 202 Rabbits Rabbit Breed Classes 300668 : Polish, Black Senior Doe (PO) Blue
Abigail Arrenholz 8 3 North Newton Neighbors 4-H Club 206 State Projects Arts and Crafts (CR) 12014: Any Other Craft (CR) Blue Reserve Division Champion
Abigail Arrenholz 8 3 North Newton Neighbors 4-H Club 212 County Only Projects Exploring Through Books 605051: Level A, Grades 3-4 Blue Reserve Division Champion
Harper Arrenholz 6 1 North Newton Neighbors 4-H Club 348 County Only Projects Mini 6130135: Mini Gift Wrap Blue
Madelyn Arrenholz 14 9 North Newton Neighbors 4-H Club 385 Rabbits Rabbit Breed Classes 300631 : New Zealand, Black Senior Buck (NZ) Blue
Madelyn Arrenholz 14 9 North Newton Neighbors 4-H Club 386 State Projects Wildlife (WI) Grand Champion 54031: Grade 9-12, Level 3 (WI) Blue Division Champion, Selected for State Fair
Madelyn Arrenholz 14 9 North Newton Neighbors 4-H Club 361 State Projects Arts and Crafts (CR) 12014: Any Other Craft (CR) Blue Division Champion
Madelyn Arrenholz 14 9 North Newton Neighbors 4-H Club 362 State Projects Forestry (FO) Grand Champion 27031: Grade 9-12, Level 3 (FO) Blue Division Champion, Selected for State Fair
Madelyn Arrenholz 14 9 North Newton Neighbors 4-H Club 383 Rabbits Meat Rabbits 301001 : Fryer, single (FR) Blue
Madelyn Arrenholz 14 9 Newton County 4 Paws Club 363 Dog Obedience Reserve Grant Champion 206003 : Class 2A Obedience (OB) Blue Division Champion
Madelyn Arrenholz 14 9 North Newton Neighbors 4-H Club 384 Rabbits Rabbit Breed Classes 300285 : Havana, Broken Senior Buck (HV) Blue
Madelyn Arrenholz 14 9 North Newton Neighbors 4-H Club 391 State Garden Single Vegetable (SV) 85035: Peppers, Banana, long, wax, or Hungarian type (SV) Blue
Sophia Arrenholz 9 4 North Newton Neighbors 4-H Club 349 County Only Projects Exploring Through Books 605051: Level A, Grades 3-4 Red
Sophia Arrenholz 9 4 North Newton Neighbors 4-H Club 358 Rabbits Meat Rabbits Reserve Grand Champion Meat Pen 301004 : Meat Pen (MP) Blue Reserve Division Champion
Sophia Arrenholz 9 4 North Newton Neighbors 4-H Club 354 State Projects Wildlife (WI) Reserve Grand Champion 54011: Grade 3-5, Level 1 (WI) Blue Division Champion, Selected for State Fair
Sophia Arrenholz 9 4 Newton County 4 Paws Club 355 Dog Obedience 206001 : Class 1A Obedience (OB) Blue Reserve Division Champion
Sophia Arrenholz 9 4 North Newton Neighbors 4-H Club 351 State Projects Arts and Crafts (CR) 12014: Any Other Craft (CR) Blue
Sophia Arrenholz 9 4 North Newton Neighbors 4-H Club 356 Rabbits Rabbit Breed Classes 300675 : Pollish, Broken Senior Buck (PO) Blue
Sophia Arrenholz 9 4 North Newton Neighbors 4-H Club 357 Rabbits Meat Rabbits 301001 : Fryer, single (FR) Blue
Sophia Arrenholz 9 4 North Newton Neighbors 4-H Club 353 State Projects Geology (GO) Grand Champion 29011: Grade 3-5, Level 1 (GO) Blue Division Champion, Selected for State Fair
Khloe Bacewic 9 4 Washington Wonders 4-H Club 467 State Projects Small Engines (SE) Reserve Grand Champion 47011: Grade 3-5, Level 1 (SE) Blue Division Champion, Selected for State Fair
Khloe Bacewic 9 4 Washington Wonders 4-H Club 675 County Only Projects Farm Toy Scene 606061: Level A, Grades 3-4 Blue
Khloe Bacewic 9 4 1026 Swine Swine Barrows 501001 : Berkshire Barrows (BR) Blue 4
Micah Bell 11 6 4-H Horse and Pony 470 State Projects Woodworking (WW) Reserve Grand Champion 55021: Grade 5-6, Level B (WW) Blue Division Champion, Selected for State Fair
Micah Bell 11 6 4-H Horse and Pony 448 State Projects Photography (PH) 37022: Grade 6-8, Level 2, Color Prints (PH) Red
Hayden Berenda 17 12 Washington Wonders 4-H Club 898 Beef Cattle Heifers 101140 : Cow-Calf Blue 1 Breed Champion
Hayden Berenda 17 12 Washington Wonders 4-H Club 908 Swine Swine Barrows 501004 : Hampshire Barrows (HP) Blue 2 Reserve Breed Champion
Hayden Berenda 17 12 Washington Wonders 4-H Club 904 Swine Swine Barrows 501011 : Crossbred Barrows (XX) Blue 3
Stephanie Berenda 14 8 Washington Wonders 4-H Club 785 Beef Cattle Steers 102035: Prospect Steer Blue 1 Breed Champion
Stephanie Berenda 14 8 Washington Wonders 4-H Club 903 Sheep Market Lambs Grand Champion Market Lamb 403010 : Oxford Market Lamb (OX) Blue Breed Champion
Stephanie Berenda 14 8 Washington Wonders 4-H Club 784 Beef Cattle Heifers Grand Champion Heifer 101142: Market Heifer Blue 1 Breed Champion
Stephanie Berenda 14 8 Washington Wonders 4-H Club 901 Sheep Breeding Ewes 401017 : Dorset Yearling Ewe (DR) Blue Breed Champion
Stephanie Berenda 14 8 Washington Wonders 4-H Club 902 Sheep Market Lambs 403008 : Natural Color Market Lamb (NA) Blue Reserve Breed Champion
Kylie Blann 16 11 Busy Beaver 4-H Club 492 County Only Projects Farm Toy Scene Grand Champion 606064: Level D, Grades 10-12 Blue Division Champion
Kylie Blann 16 11 Busy Beaver 4-H Club 491 Swine Swine Barrows 501008 : Spots Barrows (SP) Blue 4
Kylie Blann 16 11 Busy Beaver 4-H Club 208 Swine Swine Barrows 501011 : Crossbred Barrows (XX) Blue 7
Kylie Blann 16 11 Busy Beaver 4-H Club 490 Swine Swine Barrows 501011 : Crossbred Barrows (XX) Blue 5
Abagail Blasco 6 1 4-H Horse and Pony 115 County Only Projects Mini 6130136: Mini Horse & Pony Poster Blue
Abagail Blasco 6 1 4-H Horse and Pony 60 County Only Projects Mini 6130133: Mini Cake Decorating Blue
Samantha Bradley 15 10 Newton County 4-H Junior Leaders 412 State Projects Sewing Construction (SC) Grand Champion 45065: Grade 8-12, Wearable, Formal Wear (SC) Blue Division Champion, Selected for State Fair
Samantha Bradley 15 10 North Newton Neighbors 4-H Club 409 State Projects Wildlife (WI) 54031: Grade 9-12, Level 3 (WI) Blue Reserve Division Champion
Samantha Bradley 15 10 North Newton Neighbors 4-H Club 413 State Projects Arts and Crafts (CR) 12011: Fine Art (CR) Blue
Samantha Bradley 15 10 Newton County 4-H Junior Leaders 414 County Only Projects Collections Reserve Grand Champion 602023: Advanced, Grades 9-12 Blue Reserve Division Champion
Phoenix Braun-Harrison 9 4 Busy Beaver 4-H Club 132 State Projects Arts and Crafts (CR) 12014: Any Other Craft (CR) Blue Division Champion
Phoenix Braun-Harrison 9 4 Busy Beaver 4-H Club 133 State Projects Foods, Preserved (FP) 26021: Grade 4, Frozen Berries (FP) Blue
Phoenix Braun-Harrison 9 4 Busy Beaver 4-H Club 52 State Projects Foods, Baked (FB) 25021: Grade 4, Baked Muffins (FB) Blue
Phoenix Braun-Harrison 9 4 Busy Beaver 4-H Club 155 State Projects Aerospace (AE) 11011: Grade 3-5, Rocket, Stage 2 (AE) Blue
Hayden Bridgeman 10 5 Country Hicks 4-H Club 789 Swine Swine Gilts 502010 : Yorkshire Gilts (YS) Blue 3
Hayden Bridgeman 10 5 Country Hicks 4-H Club 891 Swine Swine Barrows 501003 : Duroc Barrows (DR) Blue 2
Hayden Bridgeman 10 5 Country Hicks 4-H Club 892 Swine Swine Barrows 501011 : Crossbred Barrows (XX) Blue 4
Hunter Bridgeman 8 3 Country Hicks 4-H Club 888 Swine Swine Barrows 501011 : Crossbred Barrows (XX) Blue 2 Reserve Breed Champion
Hunter Bridgeman 8 3 Country Hicks 4-H Club 889 Swine Swine Gilts 502003 : Duroc Gilts (DR) Blue 2
Samuel Burdick 16 10 North Newton Neighbors 4-H Club 698 Poultry Egg Class Grand Champion Egg Market Class 282007 : White shell chicken eggs (CC) Blue Breed Champion
June Busboom 12 7 North Newton Neighbors 4-H Club 126 State Projects Foods, Preserved (FP) Grand Champion 26052: Grade 7-9, Canned Tomato Product (FP) Blue Division Champion, Selected for State Fair
June Busboom 12 7 North Newton Neighbors 4-H Club 254 County Only Projects Crafts Reserve Grand Champion 67049: Scrapbook, Level C, Grades 7-9 Blue Division Champion
Macy Busboom 10 5 North Newton Neighbors 4-H Club 228 County Only Projects Construction Toys 603031: Beginner, Grades 3-5 Blue Division Champion
Macy Busboom 10 5 North Newton Neighbors 4-H Club 255 County Only Projects Crafts 67048: Scrapbook, Level B, Grades 5-6 Blue
Phoebe Busboom 15 10 North Newton Neighbors 4-H Club 259 County Only Projects Crafts 67050: Scrapbook, Level D, Grades 10-12 Blue
Phoebe Busboom 15 10 North Newton Neighbors 4-H Club 230 County Only Projects Collections Grand Champion 602023: Advanced, Grades 9-12 Blue Division Champion
Cheyann Cahill 13 8 4-H Horse and Pony 173 County Only Projects Microwave Cooking Reserve Grand Champion 609096: Level C, Grade 8, Coffee Cake Blue Division Champion
Cheyann Cahill 13 8 4-H Horse and Pony 179 County Only Projects Crafts 67028: Gift Wrapping, Division 6, Grade 8 Blue Reserve Division Champion
Cheyann Cahill 13 8 4-H Horse and Pony 176 State Projects Home Environment (HE) 31021: Grade 6-8, Level 2, Furniture (HE) Blue Reserve Division Champion, Selected for State Fair
Cheyann Cahill 13 8 4-H Horse and Pony 655 Horse Tuesday Classes 260025 : Showmanship at halter, all sizes, Senior (grades 8-12) Red
Genevieve Cahill 8 3 4-H Horse and Pony 180 County Only Projects Crafts 67023: Gift Wrapping, Division 1, Grade 3 Blue Reserve Division Champion
Genevieve Cahill 8 3 4-H Horse and Pony 183 State Projects Foods, Baked (FB) 25011: Grade 3, Baked Cookies (FB) Blue
Genevieve Cahill 8 3 4-H Horse and Pony 181 State Projects Home Environment (HE) 31011: Grade 3-5, Level 1, Furniture (HE) Blue Reserve Division Champion, Selected for State Fair
Genevieve Cahill 8 3 4-H Horse and Pony 656 Horse Tuesday Classes 260023 : Showmanship at halter, all sizes, First-Year Members Blue
Tatum Cahill 10 4 4-H Horse and Pony 185 State Projects Home Environment (HE) 31011: Grade 3-5, Level 1, Furniture (HE) Blue Division Champion, Selected for State Fair
Tatum Cahill 10 4 4-H Horse and Pony 659 Horse Tuesday Classes 260024 : Showmanship at halter, all sizes, Junior (grades 3-7) Blue
Tatum Cahill 10 4 4-H Horse and Pony 187 County Only Projects Crafts 67024: Gift Wrapping, Division 2, Grade 4 Blue Reserve Division Champion
Coy Call 10 5 Lincoln Rough Riders 4-H Club 157 Swine Swine Barrows 501011 : Crossbred Barrows (XX) Blue
Coy Call 10 5 Lincoln Rough Riders 4-H Club 159 Dairy Cattle Dairy Steers 224090: Dairy Breed Starter Steer 8
Coy Call 10 5 Lincoln Rough Riders 4-H Club 160 Dairy Cattle Dairy Steers 224090: Dairy Breed Starter Steer 7
Coy Call 10 5 Lincoln Rough Riders 4-H Club 162 Dairy Cattle Dairy Steers 224089: Dairy Breed Market Steer 7
Coy Call 10 5 Lincoln Rough Riders 4-H Club 156 Meat Goats Meat Goats 228009 : Wether - under one year as of show date Red
Jason Call 11 6 Lincoln Rough Riders 4-H Club 163 Meat Goats Meat Goats 228009 : Wether - under one year as of show date Red
Jason Call 11 6 Lincoln Rough Riders 4-H Club 165 Dairy Cattle Dairy Steers 224090: Dairy Breed Starter Steer 10
Jason Call 11 6 Lincoln Rough Riders 4-H Club 166 Dairy Cattle Dairy Steers 224090: Dairy Breed Starter Steer 10
Jason Call 11 6 Lincoln Rough Riders 4-H Club 164 Swine Swine Barrows 501001 : Berkshire Barrows (BR) Blue
Jason Call 11 6 Lincoln Rough Riders 4-H Club 167 Dairy Cattle Dairy 221017 : Brown Swiss 2 Year Old & Older Cow (BS) Red
Jason Call 11 6 Lincoln Rough Riders 4-H Club 168 Swine Swine Barrows 501003 : Duroc Barrows (DR) Blue
Ashley Churchill 17 12 North Newton Neighbors 4-H Club 368 County Only Projects Crafts Grand Champion 67050: Scrapbook, Level D, Grades 10-12 Blue Division Champion
Ashley Churchill 17 12 North Newton Neighbors 4-H Club 367 State Projects Foods, Baked (FB) Grand Champion 25061: Grade 10-12, Fruit Pie (FB) Blue Division Champion, Selected for State Fair
Hope Churchill 16 11 North Newton Neighbors 4-H Club 359 State Projects Foods, Baked (FB) 25062: Grade 10-12, Baked Low Fat-Reduced Sugar Product (FB) Blue Division Champion, Selected for State Fair
Hope Churchill 16 11 North Newton Neighbors 4-H Club 365 County Only Projects Crafts 67050: Scrapbook, Level D, Grades 10-12 Blue Reserve Division Champion
Patrick Cobb 18 12 Country Hicks 4-H Club 118 County Only Projects Construction Toys Grand Champion 603033: Advanced, Grades 9-12 Blue Division Champion
Joshua Cowan 5 Kindergarten Busy Beaver 4-H Club 443 County Only Projects Mini 6130140: Mini Construction Toys Blue
Kaidence Cragun 9 4 1016 Swine Swine Gilts 502003 : Duroc Gilts (DR) Blue 6
Kaidence Cragun 9 4 1020 Swine Swine Barrows 501011 : Crossbred Barrows (XX) Blue 3
Kaidence Cragun 9 4 1017 Swine Swine Gilts 502005 : Hereford Gilts (HE) Blue 6
Kaidence Cragun 9 4 Washington Wonders 4-H Club 676 State Projects Home Environment (HE) 31011: Grade 3-5, Level 1, Furniture (HE) Blue
Liberty Cragun 12 7 Washington Wonders 4-H Club 678 State Projects Home Environment (HE) 31021: Grade 6-8, Level 2, Furniture (HE) Blue
Tinsley Cragun 9 4 1027 Swine Swine Barrows 501005 : Hereford Barrows (HE) Blue 5
Tinsley Cragun 9 4 Washington Wonders 4-H Club 677 State Projects Home Environment (HE) 31011: Grade 3-5, Level 1, Furniture (HE) Blue
Trinity Cragun 14 9 Washington Wonders 4-H Club 679 State Projects Home Environment (HE) 31031: Grade 9-12, Level 3, Furniture (HE) Blue Reserve Division Champion, Selected for State Fair
Trinity Cragun 14 9 1025 Swine Swine Barrows 501008 : Spots Barrows (SP) Blue 7
Trinity Cragun 14 9 1024 Swine Swine Barrows 501003 : Duroc Barrows (DR) Blue 4
Claire Cullen 9 3 Busy Beaver 4-H Club 756 Swine Swine Barrows 501008 : Spots Barrows (SP) Blue 6
Claire Cullen 9 3 Busy Beaver 4-H Club 757 Swine Swine Gilts 502003 : Duroc Gilts (DR) Blue 4
Josie Cullen 7 2 Busy Beaver 4-H Club 1013 Swine Swine Poster and Mini Swine 500004 : Mini Swine-2nd grade only Blue
Lane Deal 18 11 Newton County 4 Paws Club 583 Poultry Rose Comb Clean Legged Bantams 294073 : Black Wyandotte Cock (RC) Blue Breed Champion
Lane Deal 18 11 Newton County 4 Paws Club 577 Poultry Continental Large Fowl 287094 : All other varieties Hen (CT) Blue
Lane Deal 18 11 Newton County 4 Paws Club 584 Poultry Rose Comb Clean Legged Bantams 294074 : Black Wyandotte Hen (RC) Blue Breed Champion
Lane Deal 18 11 Newton County 4 Paws Club 585 Poultry Rose Comb Clean Legged Bantams 294074 : Black Wyandotte Hen (RC) Blue Reserve Breed Champion
Lane Deal 18 11 Newton County 4 Paws Club 571 Poultry Asiatic Large Fowl 286003 : Light Brahma Cockerel (AS) Blue Breed Champion
Lane Deal 18 11 Newton County 4 Paws Club 573 Poultry English Large Fowl 288038 : All other varieties Hen (EN) Blue Breed Champion
Lane Deal 18 11 Newton County 4 Paws Club 574 Poultry English Large Fowl 288038 : All other varieties Hen (EN) Blue
Lane Deal 18 11 Newton County 4 Paws Club 588 Poultry Feather Legged Bantams Grand Champion Bantam Female 296046 : Black Cochin Hen (FL) Blue Breed Champion
Lane Deal 18 11 Newton County 4 Paws Club 589 Poultry Feather Legged Bantams 296046 : Black Cochin Hen (FL) Blue Reserve Breed Champion
Lane Deal 18 11 Newton County 4 Paws Club 586 Poultry All Other Combs Clean Legged Bantams 295070 : Any other variety Hen (OC) Blue Breed Champion
Lane Deal 18 11 Newton County 4 Paws Club 572 Poultry Asiatic Large Fowl 286021 : White Cochin Cock (AS) Blue Reserve Breed Champion
Lane Deal 18 11 Newton County 4 Paws Club 568 Poultry Egg Class Reserve Grand Champion Egg Market Class 282008 : Brown shell chicken eggs (CC) Blue Reserve Breed Champion
Lane Deal 18 11 Newton County 4 Paws Club 581 Poultry Single Comb Clean Legged Other than Game Bantams 293082 : Single Comb Rhode Island Red Hen (SC) Blue Reserve Breed Champion
Lane Deal 18 11 Newton County 4 Paws Club 582 Poultry Single Comb Clean Legged Other than Game Bantams 293082 : Single Comb Rhode Island Red Hen (SC) Blue
Lane Deal 18 11 Newton County 4 Paws Club 570 Poultry Exhibition Waterfowl 284098 : Mallard Bantum Old Duck (EF) Blue
Lane Deal 18 11 Newton County 4 Paws Club 569 Poultry Exhibition Waterfowl 284097 : Mallard Bantum Old Drake (EF) Blue
Lane Deal 18 11 Newton County 4 Paws Club 580 Poultry Single Comb Clean Legged Other than Game Bantams 293081 : Single Comb Rhode Island Red Cock (SC) Blue
Lane Deal 18 11 995 Dog Obedience 206006 : Class 3B Obedience (OB) Blue Division Champion
Lane Deal 18 11 Newton County 4 Paws Club 579 Poultry Single Comb Clean Legged Other than Game Bantams Reserve Grand Champion Bantam Female 293058 : Barred Pymouth Rock Hen (SC) Blue Breed Champion
Lane Deal 18 11 Newton County 4 Paws Club 587 Poultry Feather Legged Bantams Grand Champion Bantam Male 296045 : Black Cochin Cock (FL) Blue Breed Champion
Lane Deal 18 11 Newton County 4 Paws Club 578 Poultry Old English Game Bantams 292011 : Black-breasted red Cockerel (EG) Blue Reserve Breed Champion
Morgan Dortch 8 3 1007 Dairy Goats Dairy Goats 223013 : Goat Scramble Blue
Morgan Dortch 8 3 Busy Beaver 4-H Club 153 Meat Goats Meat Goats 228001: Jr. Meat Doe - 3 months to under 6 months as of show date Blue
Morgan Dortch 8 3 Busy Beaver 4-H Club 158 Meat Goats Meat Goats 228009 : Wether - under one year as of show date Blue
Mackendzie Dresbaugh 16 11 North Newton Neighbors 4-H Club 109 County Only Projects Crafts 67050: Scrapbook, Level D, Grades 10-12 Blue
Mackendzie Dresbaugh 16 11 North Newton Neighbors 4-H Club 108 County Only Projects Sports and Fitness Grand Champion 6140144: Level D Blue Division Champion
McKinley Dresbaugh 9 4 North Newton Neighbors 4-H Club 106 State Projects Arts and Crafts (CR) 12011: Fine Art (CR) Blue Reserve Division Champion
McKinley Dresbaugh 9 4 North Newton Neighbors 4-H Club 107 County Only Projects Crafts 67047: Scrapbook, Level A, Grades 3-4 Blue Division Champion
Abagale Drinski 15 9 Lincoln Rough Riders 4-H Club 788 Dairy Cattle Dairy Steers 224090: Dairy Breed Starter Steer 5
Landon Dugas 11 6 Kentland City Slickers 4-H Club 49 Meat Goats Meat Goats 228009 : Wether - under one year as of show date Blue Reserve Division Champion
Briar Durham 8 3 Grant Go-Getters 4-H Club 369 State Projects Foods, Baked (FB) 25011: Grade 3, Baked Cookies (FB) Blue Division Champion, Selected for State Fair
Macyn Dyer 11 6 Washington Wonders 4-H Club 941 Rabbits Rabbit Breed Classes 300376 : Holland Lop, Solid Senior Doe (LH) Blue Best of Breed
Macyn Dyer 11 6 Washington Wonders 4-H Club 942 Rabbits Rabbit Breed Classes 300375 : Holland Lop, Solid Senior Buck (LH) Blue Best Opposite Sex
Philip Eilers 16 11 Country Hicks 4-H Club 947 Beef Cattle Steers 102007 : Hereford Steers (HE) Blue 1 Breed Champion, Newton County Breed Champion
Addyson Farmer 8 3 953 County Only Projects Crafts 67015: Baskets, Level 1, Grade 3-4 Blue Division Champion
Addyson Farmer 8 3 Kentland City Slickers 4-H Club 650 Swine Swine Gilts 502010 : Yorkshire Gilts (YS) Blue 2 Reserve Breed Champion
Addyson Farmer 8 3 Kentland City Slickers 4-H Club 648 Swine Swine Barrows 501005 : Hereford Barrows (HE) Blue 1 Breed Champion
Addyson Farmer 8 3 Kentland City Slickers 4-H Club 649 Swine Swine Gilts 502007 : Poland Gilts (SP) Blue 1 Breed Champion
Addyson Farmer 8 3 Kentland City Slickers 4-H Club 651 Swine Swine Gilts 502005 : Hereford Gilts (HE) Blue 2 Reserve Breed Champion
Delaney Farmer 14 9 Kentland City Slickers 4-H Club 641 Swine Swine Barrows 501011 : Crossbred Barrows (XX) Blue 2
Delaney Farmer 14 9 Kentland City Slickers 4-H Club 642 Swine Swine Barrows 501011 : Crossbred Barrows (XX) Blue 1 Breed Champion
Delaney Farmer 14 9 Kentland City Slickers 4-H Club 120 State Projects Photography (PH) 37032: Grade 9-12, Level 3, Color Prints (PH) Red
Delaney Farmer 14 9 Kentland City Slickers 4-H Club 199 County Only Projects Consumer Grains Grand Champion 604042: Senior, Grades 8-12 Blue Division Champion
Delaney Farmer 14 9 Kentland City Slickers 4-H Club 644 Swine Swine Barrows 501008 : Spots Barrows (SP) Blue 1 Breed Champion
Delaney Farmer 14 9 Kentland City Slickers 4-H Club 645 Swine Swine Gilts Grand Champion Gilt 502003 : Duroc Gilts (DR) Blue 1 Breed Champion
Delaney Farmer 14 9 Kentland City Slickers 4-H Club 646 Swine Swine Gilts 502011 : Crossbred Gilts (XX) Blue 3
Delaney Farmer 14 9 Kentland City Slickers 4-H Club 643 Swine Swine Barrows 501003 : Duroc Barrows (DR) Blue 2 Reserve Breed Champion
Delaney Farmer 14 9 Kentland City Slickers 4-H Club 121 State Projects Arts and Crafts (CR) 12014: Any Other Craft (CR) Blue
Delaney Farmer 14 9 Kentland City Slickers 4-H Club 203 State Projects Arts and Crafts (CR) 12014: Any Other Craft (CR) Blue
Brady Fausset 6 1 Washington Wonders 4-H Club 377 County Only Projects Mini 6130137: Mini Models Blue
Layla Fausset 11 6 Washington Wonders 4-H Club 371 State Projects Arts and Crafts (CR) 12011: Fine Art (CR) Blue Reserve Division Champion
Layla Fausset 11 6 Washington Wonders 4-H Club 433 Sheep Market Lambs 403016 : Whiteface Commercial Market Lamb (WF) Blue Reserve Breed Champion
Layla Fausset 11 6 Washington Wonders 4-H Club 366 State Projects Arts and Crafts (CR) 12013: Model Craft (CR) Blue Reserve Division Champion
Logan Fausset 15 10 Washington Wonders 4-H Club 373 State Projects Arts and Crafts (CR) Reserve Grand Champion 12013: Model Craft (CR) Blue Division Champion
Logan Fausset 15 10 Washington Wonders 4-H Club 890 Sheep Market Lambs 403004 : Dorset Market Lamb (DR) Blue Breed Champion
Logan Fausset 15 10 Washington Wonders 4-H Club 376 State Projects Lawn and Garden Tractor Operator Skills (LO) Grand Champion 34022: Grade 8-12, Senior (LO) Blue Division Champion
Logan Fausset 15 10 Washington Wonders 4-H Club 375 State Projects Shooting Sports Education (SS) 46031: Grade 9-12, Level 3 (SS) Blue
Logan Fausset 15 10 Washington Wonders 4-H Club 893 Sheep Breeding Ewes Reserve Grand Champion Newton County Ewe 401059 : Southdown Yearling Ewe (SD) Blue Breed Champion
Aubree Florian-Carlson 14 9 Washington Wonders 4-H Club 14 Swine Swine Gilts 502011 : Crossbred Gilts (XX) Blue 4
Aubree Florian-Carlson 14 9 Washington Wonders 4-H Club 12 Swine Swine Gilts 502004 : Hampshire Gilts (HP) Blue 2 Reserve Breed Champion
Aubree Florian-Carlson 14 9 Washington Wonders 4-H Club 13 Swine Swine Gilts 502004 : Hampshire Gilts (HP) Blue 4
Aubree Florian-Carlson 14 9 Washington Wonders 4-H Club 10 Beef Cattle Steers 102005 : Crossbred Steers (XX) Blue
Aubree Florian-Carlson 14 9 Washington Wonders 4-H Club 4 Beef Cattle Heifers Reserve Grand Champion Newton County Heifer, Reserve Supreme Champion Heifer 101099 : Shorthorn and Polled Shorthorn Newton County Born & Raised (SH) Blue 1 Breed Champion, Newton County Breed Champion
Kayla Florian-Carlson 16 11 988 Sheep Breeding Ewes 401083: Pen of 2 Ewes Blue Reserve Breed Champion
Kayla Florian-Carlson 16 11 Washington Wonders 4-H Club 22 Sheep Breeding Ewes 401023 : Hampshire Yearling Ewe (HM) Blue Reserve Breed Champion
Kayla Florian-Carlson 16 11 Washington Wonders 4-H Club 18 Beef Cattle Steers 102009 : Maine-Anjou Steers (MA) Blue 1 Breed Champion, Newton County Breed Champion
Kayla Florian-Carlson 16 11 Washington Wonders 4-H Club 24 Sheep Breeding Ewes Grand Champion Newton County Ewe 401077 : Commercial Yearling Ewe (CM) Blue Reserve Breed Champion
Kayla Florian-Carlson 16 11 Washington Wonders 4-H Club 20 State Projects Photography (PH) 37031: Grade 9-12, Level 3, Black & White Prints (PH) Blue Division Champion, Selected for State Fair
Kayla Florian-Carlson 16 11 Washington Wonders 4-H Club 15 State Projects Arts and Crafts (CR) 12014: Any Other Craft (CR) Blue Reserve Division Champion
Kayla Florian-Carlson 16 11 Washington Wonders 4-H Club 25 Sheep Market Lambs Reserve Grand Champion Newton County Market Lamb 403011 : Shropshire Market Lamb (SH) Blue Breed Champion
Kayla Florian-Carlson 16 11 Washington Wonders 4-H Club 28 Swine Swine Gilts 502011 : Crossbred Gilts (XX) Blue 1 Breed Champion
Kayla Florian-Carlson 16 11 Washington Wonders 4-H Club 27 Swine Swine Gilts 502003 : Duroc Gilts (DR) Blue 1 Reserve Breed Champion
Kayla Florian-Carlson 16 11 Washington Wonders 4-H Club 26 Swine Swine Barrows 501011 : Crossbred Barrows (XX) Blue 5
Kayla Florian-Carlson 16 11 Washington Wonders 4-H Club 17 Beef Cattle Heifers 101067 : Maintainer Newton County Born & Raised (MTNC) Blue 1 Breed Champion, Newton County Breed Champion
Kayla Florian-Carlson 16 11 Washington Wonders 4-H Club 21 State Projects Photography (PH) Reserve Grand Champion 37032: Grade 9-12, Level 3, Color Prints (PH) Blue Division Champion, Selected for State Fair
Kayla Florian-Carlson 16 11 Washington Wonders 4-H Club 16 State Projects Arts and Crafts (CR) Grand Champion 12012: Needle Craft (CR) Blue Division Champion, Selected for State Fair
Reese Fox 17 12 4-H Horse and Pony 633 Horse Tuesday Classes 260012 : Horsemanship, Senior exhibitors Blue
Reese Fox 17 12 4-H Horse and Pony 639 Horse Tuesday Classes 260064: Senior Egg Race Blue
Reese Fox 17 12 4-H Horse and Pony 638 Horse Tuesday Classes 260062: Senior Poles Blue
Reese Fox 17 12 4-H Horse and Pony 635 Horse Tuesday Classes 260025 : Showmanship at halter, all sizes, Senior (grades 8-12) Blue
Reese Fox 17 12 4-H Horse and Pony 637 Horse Tuesday Classes 260060: Senior Barrels Blue
Reese Fox 17 12 4-H Horse and Pony 636 Horse Tuesday Classes 260029: Western Pleasure over 56", senior exhibitors (WS) Blue
Rhett Fox 12 7 4-H Horse and Pony 662 Horse Tuesday Classes 260024 : Showmanship at halter, all sizes, Junior (grades 3-7) Blue
Rhett Fox 12 7 4-H Horse and Pony 663 Horse Tuesday Classes 260030: Western Pleasure over 56", junior exhibitors (WS) Blue
Rylee Fox 13 8 4-H Horse and Pony 670 Horse Tuesday Classes 260025 : Showmanship at halter, all sizes, Senior (grades 8-12) Blue
Rylee Fox 13 8 4-H Horse and Pony 673 Horse Tuesday Classes 260062: Senior Poles Blue
Rylee Fox 13 8 4-H Horse and Pony 674 Horse Tuesday Classes 260064: Senior Egg Race Blue
Rylee Fox 13 8 4-H Horse and Pony 671 Horse Tuesday Classes 260029: Western Pleasure over 56", senior exhibitors (WS) Blue
Rylee Fox 13 8 4-H Horse and Pony 672 Horse Tuesday Classes 260060: Senior Barrels Blue
Koleton Frederick 9 4 989 Sheep Breeding Ewes 401083: Pen of 2 Ewes Blue Breed Champion
Koleton Frederick 9 4 993 Sheep Market Lambs Reserve Grant Champion Market Lamb 403017 : Blackface Commercial Market Lamb (BF) Blue Breed Champion
Koleton Frederick 9 4 994 Sheep Market Lambs 403017 : Blackface Commercial Market Lamb (BF) Blue Reserve Breed Champion
Koleton Frederick 9 4 991 Sheep Market Lambs 403004 : Dorset Market Lamb (DR) Blue Reserve Breed Champion
Koleton Frederick 9 4 Grant Go-Getters 4-H Club 985 Sheep Breeding Ewes Grand Champion Newton County Ewe 401020 : Hampshire Ewe Lamb (HM) Blue Breed Champion
Koleton Frederick 9 4 986 Sheep Breeding Ewes 401075 : Commercial Ewe Lamb (CM) Blue Breed Champion
Koleton Frederick 9 4 992 Sheep Market Lambs 403012 : Southdown Market Lamb (SD) Blue Breed Champion
Bryce Gibson 10 4 Busy Beaver 4-H Club 1009 Beef Cattle Steers 102017 : Aberdeen Angus Steers Newton County Born & Raised (ANNC) Blue 2
Bryce Gibson 10 4 Busy Beaver 4-H Club 1010 Beef Cattle Heifers 101114 : Simmental (SM) Blue 1 Breed Champion
Parker Gibson 8 3 Busy Beaver 4-H Club 1011 Beef Cattle Heifers 101001 : Angus (AN) Blue 1 Breed Champion, Newton County Breed Champion
Parker Gibson 8 3 Busy Beaver 4-H Club 1012 Beef Cattle Steers 102017 : Aberdeen Angus Steers Newton County Born & Raised (ANNC) Blue 1 Reserve Breed Champion, Newton County Reserve Breed Champion
Lydia Gilbert 8 2 997 Horse Mini Horse and Pony and Horse and Pony Poster 2601004: Mini Barrels-2nd grade only Blue
Lydia Gilbert 8 2 4-H Horse and Pony 996 Horse Mini Horse and Pony and Horse and Pony Poster 2601003: Mini Western Pleasure-2nd grade only Blue
Elizabeth Glassburn 15 9 Country Hicks 4-H Club 726 Swine Swine Barrows 501008 : Spots Barrows (SP) Blue 2 Reserve Breed Champion
Elizabeth Glassburn 15 9 Country Hicks 4-H Club 727 Swine Swine Gilts 502011 : Crossbred Gilts (XX) Blue 6
Elizabeth Glassburn 15 9 Country Hicks 4-H Club 724 Swine Swine Barrows 501003 : Duroc Barrows (DR) Blue 4
Gabriel Gonczy 18 12 Busy Beaver 4-H Club 116 State Projects Tractor Operator Skills (TO) Grand Champion 50012: Grade 8-12, Senior (TO) Blue 1 Division Champion
Garrett Gonczy 16 10 Busy Beaver 4-H Club 117 County Only Projects Drones Reserve Grand Champion 6110112: Intermediate Blue Reserve Division Champion
Gracie Green 10 5 Busy Beaver 4-H Club 812 Swine Swine Gilts 502001 : Berkshire Gilts (BR) Blue 2
Gracie Green 10 5 Busy Beaver 4-H Club 811 Swine Swine Barrows 501003 : Duroc Barrows (DR) Blue 1
Gracie Green 10 5 Busy Beaver 4-H Club 814 Swine Swine Gilts 502008 : Spots Gilts (SP) Blue 1 Breed Champion
Gracie Green 10 5 Busy Beaver 4-H Club 782 Beef Cattle Steers 102031 : Shorthorn Steers Newton County Born & Raised (SHNC) Blue 2 Reserve Breed Champion, Newton County Reserve Breed Champion
Gracie Green 10 5 Busy Beaver 4-H Club 779 Beef Cattle Steers 102021 : Crossbred Steers Newton County Born & Raised (XXC) Blue 2 Reserve Breed Champion, Newton County Reserve Breed Champion
Livie Green 8 3 1019 Swine Swine Barrows 501013: Scramble Class Blue 3
Livie Green 8 3 Busy Beaver 4-H Club 776 Swine Swine Gilts 502008 : Spots Gilts (SP) Blue 3
Livie Green 8 3 Busy Beaver 4-H Club 774 Swine Swine Barrows 501008 : Spots Barrows (SP) Blue 5
Livie Green 8 3 Busy Beaver 4-H Club 773 Swine Swine Barrows 501001 : Berkshire Barrows (BR) Blue 2
Cora Groover 10 5 4-H Horse and Pony 379 Swine Swine Barrows 501001 : Berkshire Barrows (BR) Blue 5
Cora Groover 10 5 4-H Horse and Pony 40 Horse Tuesday Classes 260032: Western Pleasure 56" and under, junior exhibitors (WS) Blue
Cora Groover 10 5 4-H Horse and Pony 43 Horse Tuesday Classes 260065: Junior Egg Race Blue
Cora Groover 10 5 4-H Horse and Pony 42 Horse Tuesday Classes 260063: Junior Poles Blue
Cora Groover 10 5 4-H Horse and Pony 39 Horse Tuesday Classes 260024 : Showmanship at halter, all sizes, Junior (grades 3-7) Blue
Cora Groover 10 5 4-H Horse and Pony 41 Horse Tuesday Classes 260061: Junior Barrels Blue
Cora Groover 10 5 4-H Horse and Pony 38 Horse Tuesday Classes 260016 : Bareback, 56" and under, Junior exhibitors Blue
Cora Groover 10 5 4-H Horse and Pony 37 Horse Tuesday Classes 260011 : Horsemanship, Junior exhibitors Blue
Abigail Hamilton 13 8 Busy Beaver 4-H Club 335 Poultry Exhibition Waterfowl 284029 : Cayuga Old Drake (EF) Blue
Abigail Hamilton 13 8 Busy Beaver 4-H Club 343 Poultry Asiatic Large Fowl 286018 : Partridge Cochin Hen (AS) Blue
Abigail Hamilton 13 8 Busy Beaver 4-H Club 699 County Only Projects Crafts 67021: Ceramics, Division 3 Blue
Abigail Hamilton 13 8 Busy Beaver 4-H Club 331 State Projects Health (HT) 30061: Grade 8, Level B, Poster (HT) Red
Abigail Hamilton 13 8 Busy Beaver 4-H Club 332 Meat Goats Meat Goats 228005 : Yearling Doe - 16 months to under 20 months as of show date Blue
Abigail Hamilton 13 8 Busy Beaver 4-H Club 333 Meat Goats Meat Goats 228005 : Yearling Doe - 16 months to under 20 months as of show date Red
Abigail Hamilton 13 8 Busy Beaver 4-H Club 388 Swine Swine Barrows 501002 : Chester White Barrows (CW) Red
Abigail Hamilton 13 8 Busy Beaver 4-H Club 229 State Projects Arts and Crafts (CR) 12014: Any Other Craft (CR) Blue
Abigail Hamilton 13 8 Busy Beaver 4-H Club 330 County Only Projects Consumer Grains Reserve Grand Champion 604042: Senior, Grades 8-12 Blue Reserve Division Champion
Abigail Hamilton 13 8 Busy Beaver 4-H Club 350 Sheep Market Lambs 403012 : Southdown Market Lamb (SD) Blue
Abigail Hamilton 13 8 Busy Beaver 4-H Club 387 Swine Swine Barrows 501004 : Hampshire Barrows (HP) Red
Abigail Hamilton 13 8 Busy Beaver 4-H Club 346 Rabbits Rabbit Breed Classes 300270 : Harlequin, Japanese Senior Doe (HR) Blue
Abigail Hamilton 13 8 Busy Beaver 4-H Club 338 Poultry English Large Fowl 288018 : Buff Orpington Hen (EN) Blue
David Hamilton 14 8 Busy Beaver 4-H Club 410 Swine Swine Barrows 501001 : Berkshire Barrows (BR) Blue
David Hamilton 14 8 Busy Beaver 4-H Club 400 Meat Goats Meat Goats 228008 : Senior Does - 36 months and older as of show date Red
David Hamilton 14 8 Busy Beaver 4-H Club 402 Poultry Exhibition Waterfowl 284009 : Rouen Old Drake (EF) Blue
David Hamilton 14 8 Busy Beaver 4-H Club 407 State Projects Woodworking (WW) 55031: Grade 7-9, Level C (WW) Blue Division Champion, Selected for State Fair
David Hamilton 14 8 Busy Beaver 4-H Club 396 Meat Goats Meat Goats 228005 : Yearling Doe - 16 months to under 20 months as of show date Blue
David Hamilton 14 8 Busy Beaver 4-H Club 394 County Only Projects Farm Toy Scene 606063: Level C, Grades 7-9 Blue Reserve Division Champion
David Hamilton 14 8 Busy Beaver 4-H Club 404 Poultry American Large Fowl 285024 : Plymouth Rock, Barred Pullet (AM) Blue
David Hamilton 14 8 Busy Beaver 4-H Club 700 County Only Projects Crafts 67021: Ceramics, Division 3 Blue
David Hamilton 14 8 Busy Beaver 4-H Club 406 Rabbits Rabbit Breed Classes 300277 : Havana, Black Senior Buck (HV) Blue
David Hamilton 14 8 Busy Beaver 4-H Club 405 Poultry Asiatic Large Fowl 286004 : Light Brahma Pullet (AS) Blue
David Hamilton 14 8 Busy Beaver 4-H Club 393 County Only Projects Collections 602022: Intermediate, Grade 6-8 Blue Division Champion
Erin Hanen 11 6 Washington Wonders 4-H Club 130 State Projects Photography (PH) 37022: Grade 6-8, Level 2, Color Prints (PH) Blue Division Champion, Selected for State Fair
Erin Hanen 11 6 Washington Wonders 4-H Club 32 Rabbits Meat Rabbits 301002 : Roaster (RS) Blue
Erin Hanen 11 6 Washington Wonders 4-H Club 131 State Projects Foods, Baked (FB) 25041: Grade 6, Baked No-Yeast Pretzel or No-Yeasts Biscuit (FB) Blue
Erin Hanen 11 6 Washington Wonders 4-H Club 545 State Projects Photography (PH) 37023: Grade 6-8, Level 2, Color Salon Print (PH) Blue Division Champion, Selected for State Fair
Lucas Hanen 14 9 Washington Wonders 4-H Club 129 State Projects Foods, Baked (FB) Reserve Grand Champion 25051: Grade 7-9, Baked Yeast Bread Sticks or Yeast Rolls (FB) Blue Division Champion, Selected for State Fair
Lucas Hanen 14 9 Washington Wonders 4-H Club 127 State Projects Photography (PH) 37033: Grade 9-12, Level 3, Color Salon Print (PH) Blue
Lucas Hanen 14 9 Washington Wonders 4-H Club 30 Rabbits Meat Rabbits 301002 : Roaster (RS) Blue
Lucas Hanen 14 9 Washington Wonders 4-H Club 128 State Projects Photography (PH) 37034: Grade 9-12, Level 3, Black & White Salon Print (PH) Blue Reserve Division Champion
Lyle Harrington 10 5 Washington Wonders 4-H Club 778 Beef Cattle Steers Grand Champion Steer, Grand Champion Newton County Steer 102001 : Aberdeen Angus Steers (AN)
Lyle Harrington 10 5 Washington Wonders 4-H Club 783 Beef Cattle Steers 102031 : Shorthorn Steers Newton County Born & Raised (SHNC) Blue 1 Breed Champion, Newton County Breed Champion
Lyle Harrington 10 5 Washington Wonders 4-H Club 767 Swine Swine Gilts 502004 : Hampshire Gilts (HP) Blue 3
Lyle Harrington 10 5 1029 Beef Cattle Heifers 101141: Prospect Heifer Blue 1 Reserve Breed Champion
Lyle Harrington 10 5 Washington Wonders 4-H Club 765 Swine Swine Gilts 502011 : Crossbred Gilts (XX) Blue 4
Lyle Harrington 10 5 Washington Wonders 4-H Club 766 Swine Swine Gilts 502011 : Crossbred Gilts (XX) Blue 5
Lyle Harrington 10 5 Washington Wonders 4-H Club 768 Swine Swine Gilts 502003 : Duroc Gilts (DR) Blue 5
Lyle Harrington 10 5 Washington Wonders 4-H Club 769 Swine Swine Barrows 501003 : Duroc Barrows (DR) Blue 5
Lyle Harrington 10 5 Washington Wonders 4-H Club 781 Beef Cattle Steers 102014 : Shorthorn Steers (SH) Blue 1 Breed Champion, Newton County Breed Champion
Lyle Harrington 10 5 Washington Wonders 4-H Club 780 Beef Cattle Steers 102017 : Aberdeen Angus Steers Newton County Born & Raised (ANNC) Blue 1 Breed Champion, Newton County Breed Champion
Lyle Harrington 10 5 Washington Wonders 4-H Club 771 Swine Swine Barrows 501004 : Hampshire Barrows (HP) Blue 3
Lyle Harrington 10 5 Washington Wonders 4-H Club 764 Swine Swine Barrows 501011 : Crossbred Barrows (XX) Blue 1
Asher Harris 7 2 North Newton Neighbors 4-H Club 334 County Only Projects Mini 6130131: Mini Aerospace Blue
Asher Harris 7 2 North Newton Neighbors 4-H Club 337 County Only Projects Mini 6130134: Mini Foods Blue
Simon Harris 9 4 North Newton Neighbors 4-H Club 340 State Projects Aerospace (AE) Reserve Grand Champion 11011: Grade 3-5, Rocket, Stage 2 (AE) Blue Division Champion, Selected for State Fair
Talitha Harris 12 7 North Newton Neighbors 4-H Club 603 County Only Projects Crafts Reserve Grand Champion 67017: Baskets, Level 3, Grades 7-8
Talitha Harris 12 7 North Newton Neighbors 4-H Club 374 County Only Projects Music-Performance Grand Champion 6100102: Intermediate, Grade 6-8 Blue Division Champion
Talitha Harris 12 7 North Newton Neighbors 4-H Club 352 State Projects Arts and Crafts (CR) 12014: Any Other Craft (CR) Blue Reserve Division Champion, Selected for State Fair
Talitha Harris 12 7 North Newton Neighbors 4-H Club 370 County Only Projects Music-Notebook Grand Champion 6105102: Intermediate-Grades 6-8 Blue Division Champion
Talitha Harris 12 7 North Newton Neighbors 4-H Club 342 State Projects Aerospace (AE) Grand Champion 11021: Grade 6-8, Rocket, Stage 3 (AE) Blue Division Champion, Selected for State Fair
Wyatt Harris 8 3 503 Sheep Market Lambs 403004 : Dorset Market Lamb (DR) Blue
Abigail Hartman 16 11 Kentland City Slickers 4-H Club 906 Sheep Market Lambs 403017 : Blackface Commercial Market Lamb (BF) Blue
Abigail Hartman 16 11 Kentland City Slickers 4-H Club 964 Dairy Cattle Dairy Steers 224089: Dairy Breed Market Steer Green 4
Abigail Hartman 16 11 Kentland City Slickers 4-H Club 961 Dairy Cattle Dairy 221045 : Holstein Heifer calf born between Mar 1 of the prior year and Feb 28 of the current year (HL) Red
Grayson Hartman 11 5 Kentland City Slickers 4-H Club 962 Sheep Market Lambs 403008 : Natural Color Market Lamb (NA) Blue
Lillianne Hartman 17 12 Kentland City Slickers 4-H Club 963 Sheep Breeding Ewes 401075 : Commercial Ewe Lamb (CM) Blue
Presley Hartman 5 Kindergarten Kentland City Slickers 4-H Club 923 Sheep Sheep Poster and Mini Sheep 405004: Mini Sheep Poster-grades K-2 Blue
Dominic Hayles 10 4 Busy Beaver 4-H Club 441 State Projects Woodworking (WW) 55011: Grade 3-4, Level A (WW) Blue Reserve Division Champion
Dominic Hayles 10 4 Newton County 4 Paws Club 435 Dog Obedience Champion Combined High Scoring Dog 206002 : Class 1B Obedience (OB) Blue Division Champion
Dominic Hayles 10 4 Busy Beaver 4-H Club 439 State Projects Sport Fishing (SF) Grand Champion 49011: Grade 3-5, Level 1 (SF) Blue Division Champion, Selected for State Fair
D. Hayworth 11 5 Busy Beaver 4-H Club 870 Dairy Cattle Dairy 221045 : Holstein Heifer calf born between Mar 1 of the prior year and Feb 28 of the current year (HL) Blue 2 Reserve Breed/Class Champion
D. Hayworth 11 5 Busy Beaver 4-H Club 382 State Projects Woodworking (WW) 55021: Grade 5-6, Level B (WW) Blue Reserve Division Champion
D. Hayworth 11 5 Busy Beaver 4-H Club 876 Sheep Market Lambs 403020: Scramble Class Blue Reserve Breed Champion
D. Hayworth 11 5 Busy Beaver 4-H Club 426 County Only Projects Farm Toy Scene 606062: Level B, Grades 5-6 Blue Division Champion
D. Hayworth 11 5 Busy Beaver 4-H Club 463 County Only Projects Construction Toys 603031: Beginner, Grades 3-5 Blue
D. Hayworth 11 5 Busy Beaver 4-H Club 453 State Projects Aerospace (AE) 11011: Grade 3-5, Rocket, Stage 2 (AE) Blue
Jaxson Hayworth 8 3 Busy Beaver 4-H Club 452 State Projects Aerospace (AE) 11011: Grade 3-5, Rocket, Stage 2 (AE) Blue Reserve Division Champion
Jaxson Hayworth 8 3 Busy Beaver 4-H Club 450 State Projects Photography (PH) 37012: Grade 3-5, Level 1, Color Prints (PH) Blue
Jaxson Hayworth 8 3 Busy Beaver 4-H Club 381 County Only Projects Farm Toy Scene 606061: Level A, Grades 3-4 Blue Division Champion
Jaxson Hayworth 8 3 Busy Beaver 4-H Club 877 Sheep Market Lambs 403020: Scramble Class Blue
Jaxson Hayworth 8 3 Busy Beaver 4-H Club 380 State Projects Woodworking (WW) 55011: Grade 3-4, Level A (WW) Blue Division Champion, Selected for State Fair
Jaxson Hayworth 8 3 Busy Beaver 4-H Club 869 Dairy Cattle Dairy 221060 : Jersey Heifer calf born between Mar 1 of the prior year and Feb 28 of the current year (JR) Blue 1 Breed/Class Champion
Devin Hindes 17 12 4-H Horse and Pony 465 Poultry Exhibition Waterfowl 284079 : Snowy Cali Bantum Young Drake (EF) Blue
Devin Hindes 17 12 4-H Horse and Pony 457 Horse Tuesday Classes 260030: Western Pleasure over 56", junior exhibitors (WS) Blue
Devin Hindes 17 12 4-H Horse and Pony 456 Horse Tuesday Classes 260025 : Showmanship at halter, all sizes, Senior (grades 8-12) Blue
Devin Hindes 17 12 4-H Horse and Pony 895 Poultry Exhibition Waterfowl 284021 : Saxony Old Drake (EF) Blue Breed Champion Heavy Weight
Devin Hindes 17 12 4-H Horse and Pony 469 Rabbits Rabbit Breed Classes Grand Champion 4 Class 300535 : Netherland Dwarf, Self Group Chocolate Senior Buck (ND) Blue Best of Breed
Devin Hindes 17 12 4-H Horse and Pony 468 Rabbits Rabbit Breed Classes Grand Champion Overall Rabbit 300667 : Polish, Black Senior Buck (PO) Blue Best of Breed
Devin Hindes 17 12 4-H Horse and Pony 896 Poultry Exhibition Waterfowl 284022 : Saxony Old Duck (EF) Blue Reserve Breed Champion Heavy Weight
Devin Hindes 17 12 4-H Horse and Pony 458 Horse Tuesday Classes 260043: English Pleasure, senior exhibitors Blue
Devin Hindes 17 12 4-H Horse and Pony 952 State Projects Cat Poster (CP) Reserve Grand Champion 15031: Grade 9-12, Level 3 (CP) Blue Division Champion, Selected for State Fair
Devin Hindes 17 12 4-H Horse and Pony 466 Poultry Exhibition Waterfowl 284080 : Snowy Cali Bantum Young Duck (EF) Blue
Devin Hindes 17 12 Newton County 4 Paws Club 464 Dog Obedience 206004 : Class 2B Obedience (OB) Blue Division Champion
Tinley Hoaks 8 3 Busy Beaver 4-H Club 1030 Beef Cattle Beef Poster and Mini Beef 104005: Beef Poster Blue
Bayla Holloway 5 Kindergarten North Newton Neighbors 4-H Club 93 County Only Projects Mini 6130134: Mini Foods Blue
Elianna Holloway 9 4 North Newton Neighbors 4-H Club 80 State Projects Arts and Crafts (CR) 12014: Any Other Craft (CR) Blue
Elianna Holloway 9 4 North Newton Neighbors 4-H Club 81 County Only Projects Music-Notebook Reserve Grand Champion 6105101: Beginner-Grades 3-5 Blue Division Champion
Elianna Holloway 9 4 North Newton Neighbors 4-H Club 77 Rabbits Rabbit Breed Classes 300436 : Mini Rex, Otter Senior Doe (MR) Blue
Elianna Holloway 9 4 North Newton Neighbors 4-H Club 82 County Only Projects Music-Performance 6100101: Beginner, Grades 3-5 Blue Division Champion
Elianna Holloway 9 4 North Newton Neighbors 4-H Club 85 State Garden Single Vegetable (SV) 85003: Beans, snap, green, or wax (SV) Blue
Elianna Holloway 9 4 North Newton Neighbors 4-H Club 79 State Projects Arts and Crafts (CR) 12011: Fine Art (CR) Blue Division Champion
Elianna Holloway 9 4 North Newton Neighbors 4-H Club 76 State Projects Foods, Baked (FB) 25021: Grade 4, Baked Muffins (FB) Blue Division Champion, Selected for State Fair
Elianna Holloway 9 4 North Newton Neighbors 4-H Club 75 Small Animal Small Animals Reserve Grand Champion 6140141: Level 1, Grades 3-5 Blue Division Champion
Elianna Holloway 9 4 North Newton Neighbors 4-H Club 78 County Only Projects Exploring Through Books 605051: Level A, Grades 3-4 Blue Division Champion
Tzipporah Holloway 7 2 North Newton Neighbors 4-H Club 94 County Only Projects Mini 6130133: Mini Cake Decorating Blue
Tzipporah Holloway 7 2 North Newton Neighbors 4-H Club 95 County Only Projects Mini 6130134: Mini Foods Blue
Uriel Holloway 11 6 North Newton Neighbors 4-H Club 102 State Projects Foods, Baked (FB) 25041: Grade 6, Baked No-Yeast Pretzel or No-Yeasts Biscuit (FB) Blue Reserve Division Champion
Uriel Holloway 11 6 North Newton Neighbors 4-H Club 99 State Projects Cat Poster (CP) 15021: Grade 6-8, Level 2 (CP) Blue Reserve Division Champion
Uriel Holloway 11 6 North Newton Neighbors 4-H Club 100 County Only Projects Music-Notebook 6105102: Intermediate-Grades 6-8 Blue Reserve Division Champion
Uriel Holloway 11 6 North Newton Neighbors 4-H Club 97 State Projects Aerospace (AE) 11021: Grade 6-8, Rocket, Stage 3 (AE) Blue
Uriel Holloway 11 6 North Newton Neighbors 4-H Club 104 County Only Projects Exploring Through Books Reserve Grand Champion 605052: Level B, Grades 5-6 Blue Division Champion
Uriel Holloway 11 6 North Newton Neighbors 4-H Club 98 State Projects Arts and Crafts (CR) 12011: Fine Art (CR) Blue
Uriel Holloway 11 6 North Newton Neighbors 4-H Club 105 Small Animal Small Animals Grand Champion 6140142: Level 2, Grades 6-8 Blue Division Champion
Uriel Holloway 11 6 North Newton Neighbors 4-H Club 103 Rabbits Rabbit Breed Classes 300407 : Mini Rex, Castor Senior Buck (MR) Blue Best Opposite Sex
Uriel Holloway 11 6 North Newton Neighbors 4-H Club 101 County Only Projects Music-Performance 6100102: Intermediate, Grade 6-8 Blue
Averie Hoskins 9 3 Busy Beaver 4-H Club 597 Swine Swine Barrows 501003 : Duroc Barrows (DR) Blue 3
Averie Hoskins 9 3 Busy Beaver 4-H Club 430 County Only Projects Crafts 67023: Gift Wrapping, Division 1, Grade 3 Blue Division Champion
Averie Hoskins 9 3 Busy Beaver 4-H Club 425 County Only Projects Microwave Cooking 609091: Level A, Grade 3, Snack Mix Blue Division Champion
Averie Hoskins 9 3 1018 Swine Swine Barrows 501013: Scramble Class Blue 1 Breed Champion
Hailey Hoskins 13 8 Busy Beaver 4-H Club 600 Swine Swine Barrows 501002 : Chester White Barrows (CW) Blue 2 Reserve Breed Champion
Hailey Hoskins 13 8 Busy Beaver 4-H Club 599 Swine Swine Barrows 501008 : Spots Barrows (SP) Blue 3
Hailey Hoskins 13 8 Busy Beaver 4-H Club 598 Swine Swine Gilts 502010 : Yorkshire Gilts (YS) Blue 4
Hailey Hoskins 13 8 Busy Beaver 4-H Club 428 State Projects Floriculture (FL) Grand Champion 24036: Grade 7-9, Level C, Flower Arrangement Roses or Lillies (FL) Blue Division Champion, Selected for State Fair
Briley Iseminger 10 5 1004 Dairy Goats Dairy Goats Grand Champion Dairy Wether 223001 : Market Class (wethers only) - Under one year as of show date Blue Division Champion
Briley Iseminger 10 5 956 Dairy Goats Dairy Goats 223001 : Market Class (wethers only) - Under one year as of show date Blue
Briley Iseminger 10 5 Busy Beaver 4-H Club 123 County Only Projects Crafts 67048: Scrapbook, Level B, Grades 5-6 Blue Division Champion
Briley Iseminger 10 5 957 Dairy Goats Dairy Goats 223003 : Int. Doe Kid - Born Mar 1 to Mar 31, current year Blue
Briley Iseminger 10 5 958 Dairy Goats Dairy Goats 223003 : Int. Doe Kid - Born Mar 1 to Mar 31, current year Blue
Briley Iseminger 10 5 959 Dairy Goats Dairy Goats 223003 : Int. Doe Kid - Born Mar 1 to Mar 31, current year Blue
Briley Iseminger 10 5 Busy Beaver 4-H Club 122 State Projects Child Development (CD) Grand Champion 16021: Grade 5-6, Level B (CD) Blue Division Champion, Selected for State Fair
Brynn Iseminger 8 2 Busy Beaver 4-H Club 124 County Only Projects Mini 6130140: Mini Construction Toys Blue
Brynn Iseminger 8 2 960 Dairy Goats Goat Poster and Mini Dairy Goat 226003: Mini Dairy Goat-2nd grade only Blue
Carly James 16 11 Busy Beaver 4-H Club 341 State Projects Photography (PH) 37034: Grade 9-12, Level 3, Black & White Salon Print (PH) Blue
Carly James 16 11 971 Meat Goats Meat Goats 228002 : Jr. Meat Doe - 6 months to under 9 months as of show date Blue
Carly James 16 11 Busy Beaver 4-H Club 945 Rabbits Rabbit Breed Classes 300462 : Mini Rex, Tortoise Junior Doe (MR) Blue
Carly James 16 11 969 Dairy Goats Dairy Goats Reserve Grand Champion Dairy Wether 223001 : Market Class (wethers only) - Under one year as of show date Blue Division Champion
Carly James 16 11 970 Dairy Goats Dairy Goats 223001 : Market Class (wethers only) - Under one year as of show date Blue Reserve Division Champion
Carly James 16 11 Busy Beaver 4-H Club 336 State Projects Arts and Crafts (CR) 12014: Any Other Craft (CR) Blue
Carly James 16 11 967 Dairy Goats Dairy Goats 223002 : Jr. Doe Kid - Born Apr 1 to June 1, current year Blue
Carly James 16 11 Busy Beaver 4-H Club 944 Rabbits Rabbit Breed Classes 300403 : Mini Rex, Broken Senior Buck (MR) Blue
Carly James 16 11 Busy Beaver 4-H Club 946 Rabbits Rabbit Breed Classes 300403 : Mini Rex, Broken Senior Buck (MR) Blue
Carly James 16 11 Busy Beaver 4-H Club 339 State Projects Photography (PH) 37033: Grade 9-12, Level 3, Color Salon Print (PH) Blue
Carly James 16 11 966 Dairy Goats Dairy Goats Grand Champion Dairy Doe 223006 : Sr. Yearling Doe (never fresh) - Born on or before May 31, previous year and under two years Blue
Carly James 16 11 Busy Beaver 4-H Club 347 County Only Projects Animal or Livestock Poster Grand Champion 600009: Division 9, Grade 11 Blue Division Champion
Carly James 16 11 968 Dairy Goats Dairy Goats 223004 : Sr. Doe Kid - Born Jan 1 to Feb 28, current year Blue
Lillian Jones Cobb 10 5 Country Hicks 4-H Club 197 State Projects Cake Decorating (CK) 14011: Grade 3-5, Beginner (CK) Blue
Lillian Jones Cobb 10 5 Country Hicks 4-H Club 198 State Projects Photography (PH) 37012: Grade 3-5, Level 1, Color Prints (PH) Red
Michael Klemme 14 8 Country Hicks 4-H Club 137 State Projects Electric (EL) Grand Champion 21052: Advanced Electronic (EL) Blue Division Champion
Michael Klemme 14 8 Country Hicks 4-H Club 138 County Only Projects Music-Performance Reserve Grand Champion 6100102: Intermediate, Grade 6-8 Blue Reserve Division Champion
Noah Klemme 12 7 Country Hicks 4-H Club 134 State Projects Arts and Crafts (CR) Grand Champion 12013: Model Craft (CR) Blue Division Champion, Selected for State Fair
Noah Klemme 12 7 Country Hicks 4-H Club 136 State Projects Photography (PH) 37023: Grade 6-8, Level 2, Color Salon Print (PH) Blue
Samantha Klemme 9 4 Country Hicks 4-H Club 210 Meat Goats Meat Goats 228005 : Yearling Doe - 16 months to under 20 months as of show date Blue Reserve Division Champion
Samantha Klemme 9 4 Country Hicks 4-H Club 147 State Projects Arts and Crafts (CR) 12014: Any Other Craft (CR) Blue
Samantha Klemme 9 4 Country Hicks 4-H Club 209 Meat Goats Meat Goats 228009 : Wether - under one year as of show date Blue
Samantha Klemme 9 4 Country Hicks 4-H Club 213 Meat Goats Meat Goats 228002 : Jr. Meat Doe - 6 months to under 9 months as of show date Blue
Samantha Klemme 9 4 Country Hicks 4-H Club 144 State Projects Foods, Baked (FB) 25021: Grade 4, Baked Muffins (FB) Blue Reserve Division Champion
Zoe Klemme 6 1 Country Hicks 4-H Club 141 County Only Projects Mini 6130133: Mini Cake Decorating Blue
Zoe Klemme 6 1 Country Hicks 4-H Club 140 County Only Projects Mini 6130134: Mini Foods Blue
Zoe Klemme 6 1 Country Hicks 4-H Club 139 County Only Projects Mini 6130137: Mini Models Blue
Easton Klemz 6 Kindergarten Lincoln Rough Riders 4-H Club 220 County Only Projects Mini 6130137: Mini Models Blue
Easton Klemz 6 Kindergarten Lincoln Rough Riders 4-H Club 222 County Only Projects Mini 6130140: Mini Construction Toys Blue
Easton Klemz 6 Kindergarten Lincoln Rough Riders 4-H Club 219 County Only Projects Mini 6130133: Mini Cake Decorating Blue
Easton Klemz 6 Kindergarten Lincoln Rough Riders 4-H Club 221 County Only Projects Mini 6130139: Mini Woodworking Blue
Rylynn Klemz 9 4 Lincoln Rough Riders 4-H Club 223 County Only Projects Barbecue Grand Champion 601011: Level 1, Grades 3-5 Blue Division Champion
Rylynn Klemz 9 4 Lincoln Rough Riders 4-H Club 227 State Projects Photography (PH) 37012: Grade 3-5, Level 1, Color Prints (PH) Blue Division Champion, Selected for State Fair
Rylynn Klemz 9 4 Lincoln Rough Riders 4-H Club 224 County Only Projects Crafts Reserve Grand Champion 67024: Gift Wrapping, Division 2, Grade 4 Blue Division Champion
Rylynn Klemz 9 4 Lincoln Rough Riders 4-H Club 226 State Projects Arts and Crafts (CR) 12011: Fine Art (CR) Red
Quintin Klingerman 10 4 North Newton Neighbors 4-H Club 283 Dairy Cattle Dairy Steers 224090: Dairy Breed Starter Steer 3
Quintin Klingerman 10 4 North Newton Neighbors 4-H Club 284 Dairy Cattle Dairy Steers 224090: Dairy Breed Starter Steer 4
Quintin Klingerman 10 4 North Newton Neighbors 4-H Club 287 Meat Goats Meat Goats 228009 : Wether - under one year as of show date Blue
Zoë Klingerman 9 3 North Newton Neighbors 4-H Club 261 Sheep Market Lambs 403020: Scramble Class Blue
Zoë Klingerman 9 3 North Newton Neighbors 4-H Club 275 County Only Projects Crafts 67019: Ceramics, Division 1 Blue Division Champion
Adalia Knakiewicz 15 10 Busy Beaver 4-H Club 501 Rabbits Rabbit Breed Classes 300403 : Mini Rex, Broken Senior Buck (MR) Blue
Adalia Knakiewicz 15 10 Busy Beaver 4-H Club 872 Poultry Commercial Waterfowl 283004 : Pekin Duck Young Duck (CW) Blue
Adalia Knakiewicz 15 10 Busy Beaver 4-H Club 422 Rabbits Meat Rabbits 301001 : Fryer, single (FR) Blue
Adalia Knakiewicz 15 10 Busy Beaver 4-H Club 604 State Projects Arts and Crafts (CR) Grand Champion 12011: Fine Art (CR) Blue Division Champion, Selected for State Fair
Adalia Knakiewicz 15 10 Busy Beaver 4-H Club 513 Poultry Exhibition Waterfowl 284010 : Rouen Old Duck (EF) Blue
Adalia Knakiewicz 15 10 Busy Beaver 4-H Club 511 Rabbits Rabbit Breed Classes 300392 : Mini Rex, Black Senior Doe (MR) Blue
Eliana Knakiewicz 17 12 Busy Beaver 4-H Club 538 County Only Projects Music-Notebook 6105103: Advanced-Grades 9-12 Blue Division Champion
Eliana Knakiewicz 17 12 Busy Beaver 4-H Club 536 Rabbits Meat Rabbits 301001 : Fryer, single (FR) Blue
Eliana Knakiewicz 17 12 Busy Beaver 4-H Club 537 Rabbits Rabbit Breed Classes 300395 : Mini Rex, Blue Senior Buck (MR) Blue
RYAN Knapp 15 10 Lincoln Rough Riders 4-H Club 704 Poultry Single Comb Clean Legged Other than Game Bantams 293058 : Barred Pymouth Rock Hen (SC) Blue
RYAN Knapp 15 10 Lincoln Rough Riders 4-H Club 705 Poultry Single Comb Clean Legged Other than Game Bantams 293058 : Barred Pymouth Rock Hen (SC) Blue
RYAN Knapp 15 10 Lincoln Rough Riders 4-H Club 691 Rabbits Meat Rabbits Reserve Grant Champion Fryer 301001 : Fryer, single (FR) Blue Reserve Division Champion
RYAN Knapp 15 10 Lincoln Rough Riders 4-H Club 693 Poultry Single Comb Clean Legged Other than Game Bantams 293057 : Barred Pymouth Rock Cock (SC) Blue Reserve Breed Champion
RYAN Knapp 15 10 Lincoln Rough Riders 4-H Club 703 Poultry Single Comb Clean Legged Other than Game Bantams Reserve Grand Champion Bantam Male 293057 : Barred Pymouth Rock Cock (SC)
RYAN Knapp 15 10 Lincoln Rough Riders 4-H Club 692 Rabbits Meat Rabbits Grand Champion Meat Pen 301004 : Meat Pen (MP) Blue Division Champion
Liam Kollman 9 4 Head Start 4-H Club 849 Swine Swine Barrows 501010 : Yorkshire Barrows (YS) Blue 2 Reserve Breed Champion
Liam Kollman 9 4 Head Start 4-H Club 851 Swine Swine Barrows 501011 : Crossbred Barrows (XX) Blue 1 Breed Champion
Liam Kollman 9 4 Head Start 4-H Club 857 Swine Swine Gilts 502003 : Duroc Gilts (DR) Blue 2
Liam Kollman 9 4 Head Start 4-H Club 595 County Only Projects Crafts 67020: Ceramics, Division 2 Blue
Livia Kollman 11 6 Head Start 4-H Club 804 Swine Swine Barrows 501003 : Duroc Barrows (DR) Blue 1
Livia Kollman 11 6 Head Start 4-H Club 839 Swine Swine Barrows 501011 : Crossbred Barrows (XX) Blue 4
Livia Kollman 11 6 Head Start 4-H Club 806 Swine Swine Barrows 501011 : Crossbred Barrows (XX) Blue 2
Livia Kollman 11 6 Head Start 4-H Club 842 Swine Swine Gilts 502011 : Crossbred Gilts (XX) Blue 3
Livia Kollman 11 6 Head Start 4-H Club 840 Swine Swine Gilts 502002 : Chester White Gilts (CW) Blue 1 Breed Champion
Livia Kollman 11 6 Head Start 4-H Club 592 State Projects Photography (PH) 37023: Grade 6-8, Level 2, Color Salon Print (PH) Blue Reserve Division Champion
Livia Kollman 11 6 Head Start 4-H Club 594 State Projects Photography (PH) 37021: Grade 6-8, Level 2, Black & White Prints (PH) Red
Livia Kollman 11 6 Head Start 4-H Club 590 State Projects Arts and Crafts (CR) 12011: Fine Art (CR) Red
Livia Kollman 11 6 Head Start 4-H Club 593 State Projects Photography (PH) 37022: Grade 6-8, Level 2, Color Prints (PH) Red
Livia Kollman 11 6 Head Start 4-H Club 591 County Only Projects Crafts 67048: Scrapbook, Level B, Grades 5-6 Blue Reserve Division Champion
Logan Kollman 14 9 937 State Garden Single Vegetable (SV) 85022: Eggplant (SV) Blue
Logan Kollman 14 9 939 State Garden Single Vegetable (SV) 85057: Squash, Straight or gooseneck (summer squash) (SV) Red
Logan Kollman 14 9 938 State Garden Single Vegetable (SV) 85043: Peppers, Habanera type (SV) Blue
Logan Kollman 14 9 934 State Garden Single Vegetable (SV) 85012: Cabbage, Round, flat or pointed type (SV) Blue
Logan Kollman 14 9 Head Start 4-H Club 799 Swine Swine Barrows 501001 : Berkshire Barrows (BR) Blue 1 Breed Champion
Logan Kollman 14 9 933 State Garden Single Vegetable (SV) 85003: Beans, snap, green, or wax (SV) Blue Division Champion
Logan Kollman 14 9 Head Start 4-H Club 795 Swine Swine Barrows 501011 : Crossbred Barrows (XX) Blue 3
Logan Kollman 14 9 Head Start 4-H Club 800 Swine Swine Gilts 502011 : Crossbred Gilts (XX) Blue 2 Reserve Breed Champion
Logan Kollman 14 9 1014 Swine Swine Gilts 502011 : Crossbred Gilts (XX) Blue 2 Reserve Breed Champion
Logan Kollman 14 9 Head Start 4-H Club 801 Swine Swine Gilts 502006 : Landrace Gilts (LD) Blue 1 Breed Champion
Logan Kollman 14 9 931 State Garden Garden Collection (GC) 82011: 3 Plate (GC) Red
Logan Kollman 14 9 Head Start 4-H Club 798 Swine Swine Barrows 501006 : Landrace Barrows (LD) Blue 1 Breed Champion
Bailee LaCosse 17 12 Busy Beaver 4-H Club 215 County Only Projects Sportfishing County Only Option Grand Champion 6120123: Level 3, Grades 9-12 Blue Division Champion
Bailee LaCosse 17 12 Busy Beaver 4-H Club 217 State Projects Arts and Crafts (CR) 12011: Fine Art (CR) Blue Reserve Division Champion
Bailee LaCosse 17 12 Busy Beaver 4-H Club 218 State Projects Arts and Crafts (CR) 12011: Fine Art (CR) Blue
Bailee LaCosse 17 12 Busy Beaver 4-H Club 216 State Projects Foods, Baked (FB) 25061: Grade 10-12, Fruit Pie (FB) Blue
Hayden LaCosse 11 6 Busy Beaver 4-H Club 53 State Projects Foods, Baked (FB) 25041: Grade 6, Baked No-Yeast Pretzel or No-Yeasts Biscuit (FB) Blue Division Champion, Selected for State Fair
Hunter LaCosse 12 7 Busy Beaver 4-H Club 54 State Projects Foods, Baked (FB) 25051: Grade 7-9, Baked Yeast Bread Sticks or Yeast Rolls (FB) Blue Reserve Division Champion
Bailey LaFlech 12 6 Kentland City Slickers 4-H Club 610 Rabbits Rabbit Breed Classes 300347 : Lionhead, REW Senior Buck (LD) Blue
Bailey LaFlech 12 6 Kentland City Slickers 4-H Club 618 County Only Projects Crafts 67020: Ceramics, Division 2 Blue Division Champion
Bailey LaFlech 12 6 Kentland City Slickers 4-H Club 611 Rabbits Rabbit Breed Classes 300407 : Mini Rex, Castor Senior Buck (MR) Blue
Bailey LaFlech 12 6 Kentland City Slickers 4-H Club 615 Poultry English Large Fowl 288018 : Buff Orpington Hen (EN) Blue
Bailey LaFlech 12 6 Kentland City Slickers 4-H Club 616 Poultry English Large Fowl 288018 : Buff Orpington Hen (EN) Blue
Bailey LaFlech 12 6 Kentland City Slickers 4-H Club 625 Poultry Egg Class 282008 : Brown shell chicken eggs (CC) Blue
Bailey LaFlech 12 6 Kentland City Slickers 4-H Club 613 Poultry English Large Fowl 288034 : Black Australorp Hen (EN) Blue
Bailey LaFlech 12 6 Kentland City Slickers 4-H Club 614 Poultry English Large Fowl 288034 : Black Australorp Hen (EN) Blue Reserve Breed Champion
Bailey LaFlech 12 6 Kentland City Slickers 4-H Club 612 Poultry All Other Large Fowl 290042 : Ameraucana Hen (MS) Blue Breed Champion
Bailey LaFlech 12 6 Kentland City Slickers 4-H Club 607 Rabbits Rabbit Breed Classes 300111 : Californian Senior Buck (CA) Blue Best of Breed
Bailey LaFlech 12 6 1006 Dairy Goats Dairy Goats 223013 : Goat Scramble Blue Division Champion
Bailey LaFlech 12 6 Kentland City Slickers 4-H Club 509 County Only Projects Barbecue 601012: Level 2, Grades 6-8 Blue Division Champion
Bailey LaFlech 12 6 Kentland City Slickers 4-H Club 617 County Only Projects Crafts 67016: Baskets, Level 2, Grades 5-6 Blue Division Champion
Bailey LaFlech 12 6 Kentland City Slickers 4-H Club 608 Rabbits Rabbit Breed Classes 300112 : Californian Senior Doe (CA) Blue
Bailey LaFlech 12 6 Kentland City Slickers 4-H Club 626 Poultry Egg Class 282009 : All Other eggs (CC) Blue
Bailey LaFlech 12 6 Kentland City Slickers 4-H Club 605 Meat Goats Meat Goats Reserve Grand Champion Meat Wether 228009 : Wether - under one year as of show date Blue Reserve Division Champion
Bailey LaFlech 12 6 Kentland City Slickers 4-H Club 606 Dairy Goats Dairy Goats 223001 : Market Class (wethers only) - Under one year as of show date Blue Division Champion
Hayden LaFlech 14 9 Kentland City Slickers 4-H Club 507 State Projects Small Engines (SE) Grand Champion 47031: Grade 9-12, Level 3 (SE) Blue Division Champion, Selected for State Fair
Hayden LaFlech 14 9 Kentland City Slickers 4-H Club 623 Rabbits Rabbit Breed Classes 300392 : Mini Rex, Black Senior Doe (MR) Blue Best of Breed
Hayden LaFlech 14 9 Kentland City Slickers 4-H Club 622 Rabbits Rabbit Breed Classes 300343 : Lionhead, Tortoise Senior Buck (LD) Blue
Hayden LaFlech 14 9 Kentland City Slickers 4-H Club 619 Rabbits Rabbit Breed Classes 300069 : Beveren Black Junior Buck (BE) Blue Best of Breed
Hayden LaFlech 14 9 Kentland City Slickers 4-H Club 621 Rabbits Rabbit Breed Classes 300873 : Thrianta Senior Buck (TH) Blue Best of Breed
Hayden LaFlech 14 9 Kentland City Slickers 4-H Club 620 Rabbits Rabbit Breed Classes 300344 : Lionhead, Tortoise Senior Doe (LD) Blue
Hayden LaFlech 14 9 Kentland City Slickers 4-H Club 508 County Only Projects Barbecue Reserve Grand Champion 601013: Level 3, Grades 9-12 Blue Division Champion
Rubi Laud 15 10 Lincoln Rough Riders 4-H Club 62 State Projects Home Environment (HE) 31033: Grade 9-12, Level 3, Portfolio (HE) Blue
Rubi Laud 15 10 Lincoln Rough Riders 4-H Club 61 State Projects Floriculture (FL) Reserve Grand Champion 24045: Grade 10-12, Level D, Centerpiece (FL) Blue Division Champion, Selected for State Fair
Rubi Laud 15 10 Lincoln Rough Riders 4-H Club 63 State Projects Photography (PH) 37033: Grade 9-12, Level 3, Color Salon Print (PH) Blue
Rubi Laud 15 10 Lincoln Rough Riders 4-H Club 64 State Projects Photography (PH) 37034: Grade 9-12, Level 3, Black & White Salon Print (PH) Red
Rubi Laud 15 10 Lincoln Rough Riders 4-H Club 65 County Only Projects Crafts 67050: Scrapbook, Level D, Grades 10-12 Blue
Jocelyn lockard 9 3 Washington Wonders 4-H Club 174 State Projects Foods, Baked (FB) 25011: Grade 3, Baked Cookies (FB) Blue Reserve Division Champion
Cecelia Marter 13 8 965 State Garden Garden Collection (GC) 82012: 4 Plate (GC) Blue Division Champion
Cecelia Marter 13 8 North Newton Neighbors 4-H Club 169 State Projects Arts and Crafts (CR) 12011: Fine Art (CR) Red
Cecelia Marter 13 8 North Newton Neighbors 4-H Club 177 County Only Projects Exploring Through Books Grand Champion 605053: Level C, Grades 7-9 Blue Division Champion
Cecelia Marter 13 8 North Newton Neighbors 4-H Club 529 State Projects Genealogy (GN) Grand Champion 28051: Advanced (GN) Blue Division Champion, Selected for State Fair
Cecelia Marter 13 8 North Newton Neighbors 4-H Club 171 State Projects Arts and Crafts (CR) 12014: Any Other Craft (CR) Blue
Cecelia Marter 13 8 North Newton Neighbors 4-H Club 188 County Only Projects Crafts Grand Champion 67028: Gift Wrapping, Division 6, Grade 8 Blue Division Champion
Cecelia Marter 13 8 North Newton Neighbors 4-H Club 524 State Garden Herb (HB) Reserve Grand Champion 83001: Basil (HB) Blue Division Champion
Cecelia Marter 13 8 North Newton Neighbors 4-H Club 526 State Garden Herb (HB) 83008: Lavender (HB) Blue Reserve Division Champion
Cecelia Marter 13 8 North Newton Neighbors 4-H Club 523 State Garden Single Vegetable (SV) 85048: Rhubarb (SV) Blue
Cecelia Marter 13 8 North Newton Neighbors 4-H Club 178 State Projects Child Development (CD) Reserve Grand Champion 16031: Grade 7-9, Level C (CD) Blue Division Champion, Selected for State Fair
Cecelia Marter 13 8 North Newton Neighbors 4-H Club 182 State Projects Foods, Baked (FB) 25052: Grade 7-9, Baked Yeast Bread (FB) Blue Division Champion, Selected for State Fair
Cecelia Marter 13 8 North Newton Neighbors 4-H Club 522 State Garden Garden Collection (GC) Grand Champion 82013: 5 Plate (GC) Blue Division Champion
Cecelia Marter 13 8 North Newton Neighbors 4-H Club 520 State Garden Education (GE) 81011: Educational Exhibit (GE) Blue Division Champion
Cecelia Marter 13 8 North Newton Neighbors 4-H Club 924 State Garden Single Vegetable (SV) 85057: Squash, Straight or gooseneck (summer squash) (SV) Blue
Cecelia Marter 13 8 North Newton Neighbors 4-H Club 186 State Projects Foods, Preserved (FP) Reserve Grand Champion 26052: Grade 7-9, Canned Tomato Product (FP) Blue Reserve Division Champion
mckaya martin 7 2 Country Hicks 4-H Club 1015 Swine Swine Poster and Mini Swine 500004 : Mini Swine-2nd grade only Blue
Mckenzie martin 10 4 1002 Rabbits Rabbit Breed Classes 300632 : New Zealand, Black Senior Doe (NZ) Blue
Mckenzie martin 10 4 999 Rabbits Rabbit Breed Classes 300112 : Californian Senior Doe (CA) Blue
Mckenzie martin 10 4 1000 Rabbits Rabbit Breed Classes 300112 : Californian Senior Doe (CA) Blue
Mckenzie martin 10 4 1001 Rabbits Rabbit Breed Classes 300637 : New Zealand, Broken Senior Buck (NZ) Blue Best Opposite Sex
Mckenzie martin 10 4 Country Hicks 4-H Club 688 County Only Projects Farm Toy Scene 606061: Level A, Grades 3-4 Blue Reserve Division Champion
Mckenzie martin 10 4 Country Hicks 4-H Club 884 Swine Swine Gilts 502009 : Tamworth Gilts ( TM) Blue 2 Reserve Breed Champion
Mckenzie martin 10 4 Country Hicks 4-H Club 885 Swine Swine Gilts 502011 : Crossbred Gilts (XX) Blue 7
Mckenzie martin 10 4 Country Hicks 4-H Club 878 Swine Swine Barrows 501011 : Crossbred Barrows (XX) Blue 7
Mckenzie martin 10 4 998 Rabbits Rabbit Breed Classes 300375 : Holland Lop, Solid Senior Buck (LH) Blue
Mckenzie martin 10 4 Country Hicks 4-H Club 886 Swine Swine Gilts 502007 : Poland Gilts (SP) Blue 5
Mckenzie martin 10 4 Country Hicks 4-H Club 887 Swine Swine Gilts 502007 : Poland Gilts (SP) Blue 4
Mckenzie martin 10 4 Country Hicks 4-H Club 689 County Only Projects Crafts 67020: Ceramics, Division 2 Blue Reserve Division Champion
Aidan Mattox 13 7 Kentland City Slickers 4-H Club 29 State Projects Aerospace (AE) 11021: Grade 6-8, Rocket, Stage 3 (AE) Blue Reserve Division Champion
Aidan Mattox 13 7 Kentland City Slickers 4-H Club 419 County Only Projects Crafts 67022: Ceramics, Division 4 and Above Blue Reserve Division Champion
Aidan Mattox 13 7 Kentland City Slickers 4-H Club 420 County Only Projects Construction Toys 603032: Intermediate, Grade 6-8 Blue
Emersyn McDermitt 7 2 Busy Beaver 4-H Club 796 Swine Swine Poster and Mini Swine 500006: Mini Swine Poster-grades K-2 Blue
Joel Meyer 14 9 Grant Go-Getters 4-H Club 172 County Only Projects Construction Toys 603033: Advanced, Grades 9-12 Blue Reserve Division Champion
Nina Milak 11 6 North Newton Neighbors 4-H Club 694 County Only Projects Crafts Reserve Grand Champion 67022: Ceramics, Division 4 and Above Blue Division Champion
Natalie Mlynarczyk 13 8 North Newton Neighbors 4-H Club 70 State Projects Home Environment (HE) Reserve Grand Champion 31021: Grade 6-8, Level 2, Furniture (HE) Blue Division Champion, Selected for State Fair
Natalie Mlynarczyk 13 8 North Newton Neighbors 4-H Club 72 State Projects Arts and Crafts (CR) 12014: Any Other Craft (CR) Blue Division Champion, Selected for State Fair
Natalie Mlynarczyk 13 8 North Newton Neighbors 4-H Club 71 State Projects Arts and Crafts (CR) Reserve Grand Champion 12011: Fine Art (CR) Blue Division Champion, Selected for State Fair
Nathan Mlynarczyk 15 10 North Newton Neighbors 4-H Club 114 State Projects Woodworking (WW) Grand Champion 55041: Grade 10-12, Level D (WW) Blue Division Champion, Selected for State Fair
Sarah Neal 17 11 4-H Horse and Pony 534 Horse Tuesday Classes 260029: Western Pleasure over 56", senior exhibitors (WS) Blue
Sarah Neal 17 11 4-H Horse and Pony 749 Poultry Exhibition Waterfowl 284013 : Muscovy Old Drake (EF) Blue
Sarah Neal 17 11 4-H Horse and Pony 748 Poultry Exhibition Waterfowl 284014 : Muscovy Old Duck (EF) Blue
Sarah Neal 17 11 4-H Horse and Pony 445 State Projects Foods, Baked (FB) 25061: Grade 10-12, Fruit Pie (FB) Blue
Sarah Neal 17 11 4-H Horse and Pony 544 Dairy Cattle Dairy Steers 224089: Dairy Breed Market Steer Blue 1 Class Champion
Sarah Neal 17 11 4-H Horse and Pony 696 County Only Projects Crafts 67031: Gift Wrapping, Division 9, Grade 11 Blue Division Champion
Sarah Neal 17 11 4-H Horse and Pony 378 State Projects Foods, Preserved (FP) 26061: Grade 10-12, Pressure Canned Product (FP) Blue Division Champion, Selected for State Fair
Sarah Neal 17 11 4-H Horse and Pony 532 Horse Tuesday Classes 260017 : Bareback, over 56", Senior exhibitors Blue
Sarah Neal 17 11 4-H Horse and Pony 446 County Only Projects Microwave Cooking Grand Champion 609099: Level D, Grade 11, Fruit and/or Nut Pie Blue Division Champion
Sarah Neal 17 11 4-H Horse and Pony 601 Dairy Cattle Dairy Reserve Champion Dairy Heifer 221017 : Brown Swiss 2 Year Old & Older Cow (BS) Blue 1 Breed/Class Champion
Sarah Neal 17 11 4-H Horse and Pony 759 Poultry Egg Class 282008 : Brown shell chicken eggs (CC) Blue
Sarah Neal 17 11 4-H Horse and Pony 760 Poultry English Large Fowl 288034 : Black Australorp Hen (EN) Blue
Sarah Neal 17 11 4-H Horse and Pony 541 Dairy Cattle Dairy Steers Champion Beef Influence Starter Steer 224094: Beef Influence Dairy Starter Steer Blue 1 Class Champion
Sarah Neal 17 11 4-H Horse and Pony 398 State Projects Forestry (FO) Reserve Grand Champion 27031: Grade 9-12, Level 3 (FO) Blue Reserve Division Champion
Sarah Neal 17 11 4-H Horse and Pony 417 State Projects Veterinary Science (VS) Grand Champion 52031: Grade 9-12, Level 3 (VS) Blue Division Champion, Selected for State Fair
Sarah Neal 17 11 4-H Horse and Pony 535 Horse Tuesday Classes 260064: Senior Egg Race Blue
Sarah Neal 17 11 4-H Horse and Pony 533 Horse Tuesday Classes 260025 : Showmanship at halter, all sizes, Senior (grades 8-12) Blue
Sarah Neal 17 11 4-H Horse and Pony 543 Dairy Cattle Dairy Steers 224090: Dairy Breed Starter Steer 9
Ciara Noel 9 4 Newton County 4 Paws Club 810 Rabbits Meat Rabbits 301001 : Fryer, single (FR) Blue
Ciara Noel 9 4 Newton County 4 Paws Club 807 Rabbits Rabbit Breed Classes 300388 : Mini Lop, Broken Senior Doe (ML) Blue Best Opposite Sex
Ciara Noel 9 4 Newton County 4 Paws Club 478 State Projects Health (HT) Reserve Grand Champion 30021: Grade 4, Level A Poster (HT) Blue Division Champion, Selected for State Fair
Ciara Noel 9 4 Newton County 4 Paws Club 471 Dog Obedience 206001 : Class 1A Obedience (OB) Blue Division Champion
Ciara Noel 9 4 Newton County 4 Paws Club 472 State Projects Child Development (CD) 16011: Grade 3-4, Level A (CD) Blue Division Champion, Selected for State Fair
Ciara Noel 9 4 Newton County 4 Paws Club 809 Rabbits Rabbit Breed Classes 300349 : Lionhead, REW Junior Buck (LD) Blue Best of Breed
Ciara Noel 9 4 Newton County 4 Paws Club 808 Rabbits Rabbit Breed Classes 300163 : Dutch, Black Senior Buck (DT) Blue
Hailey Noel 17 12 Newton County 4 Paws Club 815 Rabbits Rabbit Breed Classes Reserve Grand Champion 4 Class 300163 : Dutch, Black Senior Buck (DT)
Hailey Noel 17 12 Newton County 4 Paws Club 817 Rabbits Rabbit Breed Classes 300344 : Lionhead, Tortoise Senior Doe (LD) Blue Best Opposite Sex
Hailey Noel 17 12 Newton County 4 Paws Club 389 State Projects Child Development (CD) 16041: Grade 10-12, Level D (CD) Blue Division Champion, Selected for State Fair
Hailey Noel 17 12 Newton County 4 Paws Club 816 Rabbits Meat Rabbits Grand Champion Fryer 301001 : Fryer, single (FR) Blue Division Champion
Hailey Noel 17 12 Newton County 4 Paws Club 813 Rabbits Rabbit Breed Classes Grand Champion 6 Class, Reserve Grant Champion Overall Rabbit 300631 : New Zealand, Black Senior Buck (NZ) Blue Best of Breed
Hailey Noel 17 12 Newton County 4 Paws Club 395 Dog Obedience 206005 : Class 3A Obedience (OB) Blue Division Champion
Forest Nyberg 11 6 North Newton Neighbors 4-H Club 69 County Only Projects Drones Grand Champion 6110112: Intermediate Blue Division Champion
Forest Nyberg 11 6 North Newton Neighbors 4-H Club 59 County Only Projects Construction Toys 603032: Intermediate, Grade 6-8 White
Savanna Nyberg 14 8 North Newton Neighbors 4-H Club 58 State Garden Education (GE) 81011: Educational Exhibit (GE) Blue Reserve Division Champion
Savanna Nyberg 14 8 North Newton Neighbors 4-H Club 57 State Projects Health (HT) Grand Champion 30061: Grade 8, Level B, Poster (HT) Blue Division Champion, Selected for State Fair
Savanna Nyberg 14 8 North Newton Neighbors 4-H Club 55 Dairy Goats Dairy Goats 223006 : Sr. Yearling Doe (never fresh) - Born on or before May 31, previous year and under two years Red
Savanna Nyberg 14 8 North Newton Neighbors 4-H Club 56 State Projects Cat Poster (CP) Grand Champion 15021: Grade 6-8, Level 2 (CP) Blue Division Champion, Selected for State Fair
Elizabeth Ohlund 9 5 4-H Horse and Pony 8 Horse Tuesday Classes 260065: Junior Egg Race Blue
Elizabeth Ohlund 9 5 4-H Horse and Pony 214 County Only Projects Collections 602021: Beginner, Grades 3-5 Blue Reserve Division Champion
Elizabeth Ohlund 9 5 4-H Horse and Pony 6 Horse Tuesday Classes 260061: Junior Barrels Blue
Elizabeth Ohlund 9 5 4-H Horse and Pony 7 Horse Tuesday Classes 260063: Junior Poles Blue
landyn ohlund 9 4 Washington Wonders 4-H Club 731 Sheep Market Lambs 403016 : Whiteface Commercial Market Lamb (WF) Blue Breed Champion
landyn ohlund 9 4 Washington Wonders 4-H Club 730 Sheep Market Lambs 403020: Scramble Class Blue
Brody Pass 11 6 Busy Beaver 4-H Club 718 Beef Cattle Steers 102021 : Crossbred Steers Newton County Born & Raised (XXC) Blue 3
Brody Pass 11 6 Busy Beaver 4-H Club 714 Swine Swine Barrows 501011 : Crossbred Barrows (XX) Blue 1
Brody Pass 11 6 Busy Beaver 4-H Club 706 Meat Goats Meat Goats 228009 : Wether - under one year as of show date Blue
Kyleigh Pass 8 3 Busy Beaver 4-H Club 708 Meat Goats Meat Goats 228009 : Wether - under one year as of show date Blue
Kyleigh Pass 8 3 Busy Beaver 4-H Club 713 Swine Swine Barrows 501010 : Yorkshire Barrows (YS) Blue 4
Kyleigh Pass 8 3 1028 Swine Swine Barrows 501005 : Hereford Barrows (HE) Blue 2 Reserve Breed Champion
Kyleigh Pass 8 3 Busy Beaver 4-H Club 712 Swine Swine Barrows 501013: Scramble Class Blue 4
Kyleigh Pass 8 3 Busy Beaver 4-H Club 711 Meat Goats Meat Goats 228005 : Yearling Doe - 16 months to under 20 months as of show date Blue
Kyleigh Pass 8 3 Busy Beaver 4-H Club 715 Beef Cattle Heifers 101122 : Sim-Solution (SS) Blue 1 Breed Champion, Newton County Breed Champion
Victoria Piske 8 3 4-H Horse and Pony 690 Horse Tuesday Classes 260023 : Showmanship at halter, all sizes, First-Year Members Blue
Jessica Polen 14 9 Country Hicks 4-H Club 738 Swine Swine Gilts 502001 : Berkshire Gilts (BR) Blue 2
Jessica Polen 14 9 Country Hicks 4-H Club 719 Meat Goats Meat Goats 228007 : Senior Does - 24 months to under 36 months as of show date Blue Division Champion
Jessica Polen 14 9 Country Hicks 4-H Club 762 Meat Goats Meat Goats 228002 : Jr. Meat Doe - 6 months to under 9 months as of show date Blue
Jessica Polen 14 9 Country Hicks 4-H Club 763 Meat Goats Meat Goats 228002 : Jr. Meat Doe - 6 months to under 9 months as of show date Blue
Jessica Polen 14 9 Country Hicks 4-H Club 744 Meat Goats Meat Goats 228009 : Wether - under one year as of show date Blue
Jessica Polen 14 9 Country Hicks 4-H Club 479 State Projects Cat Poster (CP) 15031: Grade 9-12, Level 3 (CP) Blue Reserve Division Champion
Jessica Polen 14 9 Country Hicks 4-H Club 720 Meat Goats Meat Goats 228012: Market Doe-Under 1 year as of show date Blue Division Champion
Jessica Polen 14 9 Country Hicks 4-H Club 488 State Projects Shooting Sports Education (SS) 46031: Grade 9-12, Level 3 (SS) Blue
Jessica Polen 14 9 Country Hicks 4-H Club 740 Swine Swine Gilts 502004 : Hampshire Gilts (HP) Blue 5
Jessica Polen 14 9 Country Hicks 4-H Club 741 Swine Swine Barrows 501003 : Duroc Barrows (DR) Blue 4
Jessica Polen 14 9 1037 State Projects Tractor Operator Skills (TO) 50012: Grade 8-12, Senior (TO) Blue
Jessica Polen 14 9 Country Hicks 4-H Club 743 Swine Swine Barrows 501011 : Crossbred Barrows (XX) Blue 3
Jessica Polen 14 9 Country Hicks 4-H Club 739 Swine Swine Gilts 502005 : Hereford Gilts (HE) Blue 4
Jessica Polen 14 9 Country Hicks 4-H Club 742 Swine Swine Barrows 501001 : Berkshire Barrows (BR) Blue 2 Reserve Breed Champion
Savannah Ramsey 17 12 4-H Horse and Pony 35 Horse Tuesday Classes 260062: Senior Poles Blue
Savannah Ramsey 17 12 4-H Horse and Pony 36 Horse Tuesday Classes 260064: Senior Egg Race Blue
Savannah Ramsey 17 12 4-H Horse and Pony 34 Horse Tuesday Classes 260060: Senior Barrels Blue
Michael Rieck 18 12 Country Hicks 4-H Club 745 Meat Goats Meat Goats 228009 : Wether - under one year as of show date Blue
Michael Rieck 18 12 Country Hicks 4-H Club 746 Meat Goats Meat Goats 228009 : Wether - under one year as of show date Blue
Michael Rieck 18 12 Country Hicks 4-H Club 732 Swine Swine Gilts 502001 : Berkshire Gilts (BR) Blue 3
Michael Rieck 18 12 Country Hicks 4-H Club 495 State Projects Shooting Sports Education (SS) 46031: Grade 9-12, Level 3 (SS) Blue
Michael Rieck 18 12 Country Hicks 4-H Club 723 Meat Goats Meat Goats 228008 : Senior Does - 36 months and older as of show date Blue Reserve Division Champion
Michael Rieck 18 12 Country Hicks 4-H Club 721 Meat Goats Meat Goats 228005 : Yearling Doe - 16 months to under 20 months as of show date Blue Division Champion
Michael Rieck 18 12 Country Hicks 4-H Club 737 Swine Swine Gilts 502005 : Hereford Gilts (HE) Blue 3
Michael Rieck 18 12 1036 State Projects Tractor Operator Skills (TO) 50012: Grade 8-12, Senior (TO) Blue
Michael Rieck 18 12 Country Hicks 4-H Club 733 Swine Swine Barrows 501003 : Duroc Barrows (DR) Blue 6
Michael Rieck 18 12 Country Hicks 4-H Club 736 Swine Swine Barrows 501005 : Hereford Barrows (HE) Blue 3
Michael Rieck 18 12 Country Hicks 4-H Club 722 Meat Goats Meat Goats Reserve Grand Champion Meat Doe 228001: Jr. Meat Doe - 3 months to under 6 months as of show date Blue Reserve Division Champion
Cy Sammons 16 10 Country Hicks 4-H Club 481 County Only Projects Construction Toys 603033: Advanced, Grades 9-12 Blue
Eli Sammons 16 10 Country Hicks 4-H Club 500 State Projects Photography (PH) 37033: Grade 9-12, Level 3, Color Salon Print (PH) Blue Reserve Division Champion
Eli Sammons 16 10 Country Hicks 4-H Club 494 State Projects Photography (PH) Grand Champion 37033: Grade 9-12, Level 3, Color Salon Print (PH) Blue Division Champion, Selected for State Fair
Eli Sammons 16 10 Country Hicks 4-H Club 486 County Only Projects Farm Toy Scene Reserve Grand Champion 606064: Level D, Grades 10-12 Blue Reserve Division Champion
Eli Sammons 16 10 Country Hicks 4-H Club 493 State Projects Photography (PH) 37034: Grade 9-12, Level 3, Black & White Salon Print (PH) Blue
Garrett Sammons 16 10 Country Hicks 4-H Club 499 State Projects Photography (PH) 37034: Grade 9-12, Level 3, Black & White Salon Print (PH) Blue Division Champion, Selected for State Fair
Garrett Sammons 16 10 Country Hicks 4-H Club 496 State Projects Photography (PH) 37033: Grade 9-12, Level 3, Color Salon Print (PH) Blue
Garrett Sammons 16 10 Country Hicks 4-H Club 498 State Projects Photography (PH) 37033: Grade 9-12, Level 3, Color Salon Print (PH) Blue
Bradley Sargent 15 10 Country Hicks 4-H Club 907 Swine Swine Barrows 501007 : Poland Barrows (SP) Blue 2 Reserve Breed Champion
Bradley Sargent 15 10 Country Hicks 4-H Club 910 Swine Swine Barrows 501007 : Poland Barrows (SP) Blue 1 Breed Champion
Bradley Sargent 15 10 Country Hicks 4-H Club 411 County Only Projects Farm Toy Scene 606064: Level D, Grades 10-12 Blue
Bradley Sargent 15 10 Country Hicks 4-H Club 911 Swine Swine Gilts 502007 : Poland Gilts (SP) Blue 2 Reserve Breed Champion
Bradley Sargent 15 10 Country Hicks 4-H Club 913 Swine Swine Gilts 502007 : Poland Gilts (SP) Blue 3
Bradley Sargent 15 10 Country Hicks 4-H Club 917 Swine Swine Barrows 501011 : Crossbred Barrows (XX) Blue 6
Bradley Sargent 15 10 Country Hicks 4-H Club 919 Swine Swine Barrows 501011 : Crossbred Barrows (XX) Blue 5
Bradley Sargent 15 10 Country Hicks 4-H Club 916 Swine Swine Gilts 502011 : Crossbred Gilts (XX) Blue 5
Bradley Sargent 15 10 Country Hicks 4-H Club 915 Swine Swine Gilts 502001 : Berkshire Gilts (BR) Blue 3
Harley Schleman 16 10 Busy Beaver 4-H Club 539 County Only Projects Crafts 67050: Scrapbook, Level D, Grades 10-12 Blue
Harley Schleman 16 10 Busy Beaver 4-H Club 858 Meat Goats Meat Goats Grand Champion Market Doe 228012: Market Doe-Under 1 year as of show date Blue Division Champion
Harley Schleman 16 10 Busy Beaver 4-H Club 856 Meat Goats Meat Goats 228009 : Wether - under one year as of show date Blue
Harley Schleman 16 10 Busy Beaver 4-H Club 861 Swine Swine Gilts 502011 : Crossbred Gilts (XX) Blue 3
Harley Schleman 16 10 Busy Beaver 4-H Club 860 Swine Swine Gilts 502003 : Duroc Gilts (DR) Blue 3
Harley Schleman 16 10 Busy Beaver 4-H Club 859 Swine Swine Barrows 501003 : Duroc Barrows (DR) Blue 3
Heidi Schleman 16 10 Busy Beaver 4-H Club 845 Swine Swine Gilts 502011 : Crossbred Gilts (XX) Blue 1 Breed Champion
Heidi Schleman 16 10 Busy Beaver 4-H Club 843 Swine Swine Barrows 501011 : Crossbred Barrows (XX) Blue 3
Heidi Schleman 16 10 Busy Beaver 4-H Club 863 Beef Cattle Steers Reserve Grand Champion Steer, Reserve Grand Champion Newton County Steer 102021 : Crossbred Steers Newton County Born & Raised (XXC) Blue 1 Breed Champion, Newton County Breed Champion
Heidi Schleman 16 10 Busy Beaver 4-H Club 847 Swine Swine Gilts 502010 : Yorkshire Gilts (YS) Blue 1 Breed Champion
Makenna Schleman 13 8 Busy Beaver 4-H Club 848 Meat Goats Meat Goats Grand Champion Meat Wether 228009 : Wether - under one year as of show date Blue Division Champion
Makenna Schleman 13 8 Busy Beaver 4-H Club 852 Swine Swine Barrows 501010 : Yorkshire Barrows (YS) Blue 1 Breed Champion
Makenna Schleman 13 8 Busy Beaver 4-H Club 850 Meat Goats Meat Goats Reserve Grand Champion Market Doe 228012: Market Doe-Under 1 year as of show date Blue Reserve Division Champion
Makenna Schleman 13 8 1023 Swine Swine Barrows 501003 : Duroc Barrows (DR) Blue 5
Makenna Schleman 13 8 Busy Beaver 4-H Club 853 Swine Swine Gilts 502006 : Landrace Gilts (LD) Blue 1 Reserve Breed Champion
Leah Schriner 17 12 Country Hicks 4-H Club 143 Swine Swine Barrows Reserve Grant Champion Barrow 501003 : Duroc Barrows (DR) Blue 1 Breed Champion
Leah Schriner 17 12 Country Hicks 4-H Club 146 Swine Swine Gilts Reserve Grant Champion Gilt 502011 : Crossbred Gilts (XX) Blue 1 Breed Champion
Leah Schriner 17 12 Country Hicks 4-H Club 135 Swine Swine Barrows 501011 : Crossbred Barrows (XX) Blue 1 Reserve Breed Champion
Leah Schriner 17 12 Country Hicks 4-H Club 142 Swine Swine Barrows 501011 : Crossbred Barrows (XX) Blue 5
Leah Schriner 17 12 Country Hicks 4-H Club 145 Swine Swine Gilts 502001 : Berkshire Gilts (BR) Blue 1 Breed Champion
Jarrett Schulte 6 Kindergarten Washington Wonders 4-H Club 74 County Only Projects Mini 6130139: Mini Woodworking Blue
Jarrett Schulte 6 Kindergarten Washington Wonders 4-H Club 73 County Only Projects Mini 6130140: Mini Construction Toys Blue
Abigail Sikma 8 3 North Newton Neighbors 4-H Club 531 Dairy Goats Dairy Goats 223006 : Sr. Yearling Doe (never fresh) - Born on or before May 31, previous year and under two years Blue
Abigail Sikma 8 3 North Newton Neighbors 4-H Club 530 Dairy Goats Dairy Goats 223001 : Market Class (wethers only) - Under one year as of show date Blue Reserve Division Champion
Carolyn Sikma 10 5 North Newton Neighbors 4-H Club 518 Dairy Goats Dairy Goats 223001 : Market Class (wethers only) - Under one year as of show date Blue
Carolyn Sikma 10 5 North Newton Neighbors 4-H Club 519 Dairy Goats Dairy Goats 223006 : Sr. Yearling Doe (never fresh) - Born on or before May 31, previous year and under two years Blue
Chloe Sikma 17 11 4-H Horse and Pony 256 County Only Projects Horse and Pony Poster Grand Champion 607079: Division 9, Grade 11 Blue Division Champion
Chloe Sikma 17 11 4-H Horse and Pony 559 Horse Tuesday Classes 260025 : Showmanship at halter, all sizes, Senior (grades 8-12) Blue
Chloe Sikma 17 11 North Newton Neighbors 4-H Club 516 Dairy Goats Dairy Goats Grand Champion Dairy Doe 223010 : Milking Doe - Over 60 months and older as of show date Blue
Chloe Sikma 17 11 North Newton Neighbors 4-H Club 517 Dairy Goats Dairy Goats 223010 : Milking Doe - Over 60 months and older as of show date Blue
Chloe Sikma 17 11 4-H Horse and Pony 558 Horse Tuesday Classes 260012 : Horsemanship, Senior exhibitors Blue
Chloe Sikma 17 11 North Newton Neighbors 4-H Club 515 Dairy Goats Dairy Goats 223001 : Market Class (wethers only) - Under one year as of show date Blue
Payten Sikma 13 8 North Newton Neighbors 4-H Club 562 Dairy Goats Dairy Goats 223001 : Market Class (wethers only) - Under one year as of show date Blue Reserve Division Champion
Payten Sikma 13 8 4-H Horse and Pony 560 Horse Tuesday Classes 260012 : Horsemanship, Senior exhibitors Blue
Payten Sikma 13 8 4-H Horse and Pony 561 Horse Tuesday Classes 260025 : Showmanship at halter, all sizes, Senior (grades 8-12) Blue
Payten Sikma 13 8 North Newton Neighbors 4-H Club 563 Dairy Goats Dairy Goats Reserve Grand Champion Dairy Doe 223009 : Milking Doe - Over 36 months to under 60 months as of show date Blue
Aubree Sims 9 4 4-H Horse and Pony 440 Rabbits Rabbit Breed Classes 300771 : Satin, Black Junior Buck (SN) Blue
Aubree Sims 9 4 4-H Horse and Pony 253 Horse Tuesday Classes 260065: Junior Egg Race Red
Aubree Sims 9 4 4-H Horse and Pony 245 Horse Tuesday Classes 260032: Western Pleasure 56" and under, junior exhibitors (WS) Red
Aubree Sims 9 4 4-H Horse and Pony 243 Horse Tuesday Classes 260030: Western Pleasure over 56", junior exhibitors (WS) Red
Aubree Sims 9 4 4-H Horse and Pony 252 Horse Tuesday Classes 260063: Junior Poles Red
Aubree Sims 9 4 4-H Horse and Pony 240 Horse Tuesday Classes 260024 : Showmanship at halter, all sizes, Junior (grades 3-7) Red
Aubree Sims 9 4 4-H Horse and Pony 234 Horse Tuesday Classes 260011 : Horsemanship, Junior exhibitors Red
Aubree Sims 9 4 4-H Horse and Pony 237 Horse Tuesday Classes 260016 : Bareback, 56" and under, Junior exhibitors Red
Aubree Sims 9 4 4-H Horse and Pony 238 Horse Tuesday Classes 260018 : Bareback, over 56", Junior exhibitors Red
Aubree Sims 9 4 4-H Horse and Pony 251 Horse Tuesday Classes 260061: Junior Barrels Red
Oliver Sims 7 1 North Newton Neighbors 4-H Club 444 County Only Projects Mini 6130139: Mini Woodworking Blue
Angelina Small 18 12 476 County Only Projects Crafts Grand Champion 67022: Ceramics, Division 4 and Above Blue Division Champion
Gabriella Small 14 9 Kentland City Slickers 4-H Club 482 County Only Projects Crafts 67021: Ceramics, Division 3 Blue Reserve Division Champion
Rayne smart 13 7 4-H Horse and Pony 432 Poultry Exhibition Waterfowl 284011 : Rouen Young Drake (EF) Blue Breed Champion Light Weight
Rayne smart 13 7 4-H Horse and Pony 390 Swine Swine Gilts 502008 : Spots Gilts (SP) Red
Rayne smart 13 7 4-H Horse and Pony 431 Poultry Exhibition Waterfowl 284091 : Any Other Cali Bantum Classification Young Drake (EF) Blue
River smart 13 7 4-H Horse and Pony 434 Swine Swine Barrows 501008 : Spots Barrows (SP) Red
River smart 13 7 4-H Horse and Pony 436 Poultry Exhibition Waterfowl 284104 : Any Other Bantam Variety Young Duck (EF) Blue
River smart 13 7 4-H Horse and Pony 442 State Projects Sport Fishing (SF) Reserve Grand Champion 49021: Grade 6-8, Level 2 (SF) Blue Division Champion, Selected for State Fair
River smart 13 7 4-H Horse and Pony 437 Poultry Exhibition Waterfowl 284028 : Any Other Variety of heavy-weight duck Young Duck (EF) Blue Breed Champion Heavy Weight
Amelia Smith 7 1 Washington Wonders 4-H Club 506 County Only Projects Mini 6130131: Mini Aerospace Blue
Delaney Smith 16 11 Grant Go-Getters 4-H Club 627 County Only Projects Crafts Grand Champion 67018: Baskets, Level 4, Grades 9-12 Blue Division Champion
Elaina Smith 5 Kindergarten Washington Wonders 4-H Club 451 County Only Projects Mini 6130140: Mini Construction Toys Blue
Elaina Smith 5 Kindergarten Washington Wonders 4-H Club 949 Sheep Sheep Poster and Mini Sheep 405004: Mini Sheep Poster-grades K-2 Blue
Riley Smith 8 3 Washington Wonders 4-H Club 894 Sheep Market Lambs 403018 : All Other Breeds Market Lamb (AO) Blue Breed Champion
Riley Smith 8 3 Washington Wonders 4-H Club 449 State Projects Floriculture (FL) 24011: Grade 3-4, Level A, Flower Arrangement Bud Vase Grown Flowers (FL) Blue Division Champion, Selected for State Fair
Riley Smith 8 3 Washington Wonders 4-H Club 868 Sheep Breeding Ewes Grand Champion Overall Ewe 401053 : Shropshire Ewe Lamb (SH) Blue Breed Champion
Riley Smith 8 3 Washington Wonders 4-H Club 950 Swine Swine Barrows 501002 : Chester White Barrows (CW) Blue 1 Breed Champion
Riley Smith 8 3 951 Swine Swine Barrows 501013: Scramble Class Blue 2
Riley Smith 8 3 Washington Wonders 4-H Club 874 Sheep Market Lambs 403008 : Natural Color Market Lamb (NA) Blue Breed Champion
Riley Smith 8 3 1021 Swine Swine Barrows 501011 : Crossbred Barrows (XX) Blue 2 Reserve Breed Champion
Ashanti Snodgrass 16 11 Country Hicks 4-H Club 554 Swine Swine Barrows 501011 : Crossbred Barrows (XX) Blue 4
Ashanti Snodgrass 16 11 Country Hicks 4-H Club 512 State Projects Photography (PH) 37032: Grade 9-12, Level 3, Color Prints (PH) Blue Reserve Division Champion
Ashanti Snodgrass 16 11 Country Hicks 4-H Club 555 Swine Swine Barrows 501003 : Duroc Barrows (DR) Blue 5
Ashanti Snodgrass 16 11 Country Hicks 4-H Club 111 Meat Goats Meat Goats Grand Champion Meat Doe 228001: Jr. Meat Doe - 3 months to under 6 months as of show date Blue Division Champion
Ashanti Snodgrass 16 11 Country Hicks 4-H Club 552 Meat Goats Meat Goats 228005 : Yearling Doe - 16 months to under 20 months as of show date Blue
Ashanti Snodgrass 16 11 Country Hicks 4-H Club 510 State Projects Photography (PH) 37031: Grade 9-12, Level 3, Black & White Prints (PH) Red
Ashanti Snodgrass 16 11 Country Hicks 4-H Club 553 Swine Swine Barrows 501010 : Yorkshire Barrows (YS) Blue 3
Ashanti Snodgrass 16 11 1008 Meat Goats Meat Goats 228009 : Wether - under one year as of show date Blue Division Champion
Ashanti Snodgrass 16 11 Country Hicks 4-H Club 640 County Only Projects Crafts 67022: Ceramics, Division 4 and Above Blue Reserve Division Champion
Cassidy Snodgrass 12 7 Washington Wonders 4-H Club 423 County Only Projects Crafts 67020: Ceramics, Division 2 Blue
Jaydyn Snodgrass 8 3 Washington Wonders 4-H Club 483 County Only Projects Construction Toys 603031: Beginner, Grades 3-5 White
Jaydyn Snodgrass 8 3 Washington Wonders 4-H Club 556 Swine Swine Barrows 501011 : Crossbred Barrows (XX) Blue 6
Jaydyn Snodgrass 8 3 Washington Wonders 4-H Club 695 County Only Projects Crafts 67019: Ceramics, Division 1 Blue
Jaydyn Snodgrass 8 3 Washington Wonders 4-H Club 502 State Projects Woodworking (WW) 55011: Grade 3-4, Level A (WW) Blue
Laura Snodgrass 8 3 Washington Wonders 4-H Club 424 County Only Projects Construction Toys 603031: Beginner, Grades 3-5 Blue Reserve Division Champion
Chase Solomon 14 9 Lincoln Rough Riders 4-H Club 1044 Dairy Cattle Dairy Steers 224094: Beef Influence Dairy Starter Steer Blue 2 Reserve Class Champion
Chase Solomon 14 9 Lincoln Rough Riders 4-H Club 1038 Dairy Cattle Dairy Champion Dairy Heifer 221045 : Holstein Heifer calf born between Mar 1 of the prior year and Feb 28 of the current year (HL) Blue 1 Breed/Class Champion
Chase Solomon 14 9 Lincoln Rough Riders 4-H Club 1041 Dairy Cattle Dairy Steers Grand Champion Dairy Starter Steer 224090: Dairy Breed Starter Steer Blue 1 Class Champion
Chase Solomon 14 9 Lincoln Rough Riders 4-H Club 1042 Dairy Cattle Dairy Steers Reserve Grand Champion Dairy Starter Steer 224090: Dairy Breed Starter Steer Blue 2 Reserve Class Champion
Chase Solomon 14 9 Lincoln Rough Riders 4-H Club 1043 Dairy Cattle Dairy Steers 224090: Dairy Breed Starter Steer Blue 1 Class Champion
Chase Solomon 14 9 Lincoln Rough Riders 4-H Club 1045 Dairy Cattle Dairy Steers Grand Champion Dairy Market Steer 224089: Dairy Breed Market Steer Blue 1 Class Champion
Brandon Spiker 11 6 Country Hicks 4-H Club 899 Dairy Cattle Dairy Steers 224089: Dairy Breed Market Steer 6
Brandon Spiker 11 6 Country Hicks 4-H Club 823 Dairy Cattle Dairy Steers 224089: Dairy Breed Market Steer 8
Brandon Spiker 11 6 Country Hicks 4-H Club 897 Dairy Goats Dairy Goats 223001 : Market Class (wethers only) - Under one year as of show date Blue
Brandon Spiker 11 6 Country Hicks 4-H Club 820 Sheep Market Lambs 403020: Scramble Class Blue
Kaldin Spiker 17 12 Busy Beaver 4-H Club 1035 State Projects Tractor Operator Skills (TO) 50012: Grade 8-12, Senior (TO) Blue 3
Kayleigh Spiker 9 4 Country Hicks 4-H Club 826 Sheep Market Lambs 403020: Scramble Class Blue
Kayleigh Spiker 9 4 Country Hicks 4-H Club 905 Dairy Goats Dairy Goats 223009 : Milking Doe - Over 36 months to under 60 months as of show date Blue
Kayleigh Spiker 9 4 Country Hicks 4-H Club 827 Dairy Cattle Dairy Steers 224089: Dairy Breed Market Steer White 3
Kendra Spiker 13 8 Country Hicks 4-H Club 821 Dairy Cattle Dairy Steers 224089: Dairy Breed Market Steer Green 5
Kendra Spiker 13 8 Country Hicks 4-H Club 819 Sheep Market Lambs 403020: Scramble Class Blue
Kendra Spiker 13 8 Country Hicks 4-H Club 909 Dairy Goats Dairy Goats 223002 : Jr. Doe Kid - Born Apr 1 to June 1, current year Red
Kendra Spiker 13 8 Country Hicks 4-H Club 918 Dairy Goats Dairy Goats 223010 : Milking Doe - Over 60 months and older as of show date Red
Kendra Spiker 13 8 Country Hicks 4-H Club 921 Dairy Goats Dairy Goats 223010 : Milking Doe - Over 60 months and older as of show date Red
Amanda Spikes 15 9 Head Start 4-H Club 973 Swine Swine Barrows 501005 : Hereford Barrows (HE) Blue 4
Amanda Spikes 15 9 Head Start 4-H Club 972 Swine Swine Barrows 501001 : Berkshire Barrows (BR) Blue 3
Amanda Spikes 15 9 Head Start 4-H Club 974 Swine Swine Barrows 501001 : Berkshire Barrows (BR) Blue 4
Amanda Spikes 15 9 Head Start 4-H Club 725 Swine Swine Gilts 502001 : Berkshire Gilts (BR) Blue 1 Reserve Breed Champion
Amanda Spikes 15 9 Head Start 4-H Club 975 Swine Swine Gilts 502010 : Yorkshire Gilts (YS) Blue 6
Amanda Spikes 15 9 Head Start 4-H Club 976 Swine Swine Gilts 502010 : Yorkshire Gilts (YS) Blue 5
Amanda Spikes 15 9 Head Start 4-H Club 977 Meat Goats Meat Goats 228002 : Jr. Meat Doe - 6 months to under 9 months as of show date Blue
Victor Spikes 18 11 Head Start 4-H Club 984 Meat Goats Meat Goats 228009 : Wether - under one year as of show date Blue
Victor Spikes 18 11 Head Start 4-H Club 980 Swine Swine Barrows 501010 : Yorkshire Barrows (YS) Blue 6
Victor Spikes 18 11 1005 Meat Goats Meat Goats 228012: Market Doe-Under 1 year as of show date Blue Reserve Division Champion
Victor Spikes 18 11 Head Start 4-H Club 982 Swine Swine Gilts 502010 : Yorkshire Gilts (YS) Blue 7
Victor Spikes 18 11 Head Start 4-H Club 978 Swine Swine Barrows 501001 : Berkshire Barrows (BR) Blue 1
Victor Spikes 18 11 Head Start 4-H Club 981 Swine Swine Barrows 501001 : Berkshire Barrows (BR) Blue 3
Victor Spikes 18 11 Head Start 4-H Club 979 Swine Swine Barrows 501002 : Chester White Barrows (CW) Blue 3
Kateriawi Stephens 14 8 Lincoln Rough Riders 4-H Club 566 Swine Swine Barrows 501006 : Landrace Barrows (LD) Blue 3
Kateriawi Stephens 14 8 Lincoln Rough Riders 4-H Club 327 Poultry Exhibition Waterfowl 284053 : Campbell Old Drake (EF) Blue Reserve Breed Champion Light Weight
Kateriawi Stephens 14 8 Lincoln Rough Riders 4-H Club 323 Poultry Exhibition Waterfowl 284002 : Pekin Duck Old Duck (EF) Blue
Kateriawi Stephens 14 8 Lincoln Rough Riders 4-H Club 324 Poultry Exhibition Waterfowl 284002 : Pekin Duck Old Duck (EF) Blue
Kateriawi Stephens 14 8 Lincoln Rough Riders 4-H Club 325 Poultry Exhibition Waterfowl 284002 : Pekin Duck Old Duck (EF) Blue
Kateriawi Stephens 14 8 Lincoln Rough Riders 4-H Club 564 Swine Swine Barrows 501011 : Crossbred Barrows (XX) Blue 2
Kateriawi Stephens 14 8 Lincoln Rough Riders 4-H Club 567 Swine Swine Gilts 502009 : Tamworth Gilts ( TM) Blue 1 Breed Champion
Kateriawi Stephens 14 8 Lincoln Rough Riders 4-H Club 326 Poultry Exhibition Waterfowl 284010 : Rouen Old Duck (EF) Blue
Kateriawi Stephens 14 8 Lincoln Rough Riders 4-H Club 565 Swine Swine Barrows 501003 : Duroc Barrows (DR) Blue 6
William Stephens 17 11 Lincoln Rough Riders 4-H Club 866 Swine Swine Gilts 502005 : Hereford Gilts (HE) Blue 5
William Stephens 17 11 Lincoln Rough Riders 4-H Club 865 Swine Swine Barrows 501006 : Landrace Barrows (LD) Blue 2 Reserve Breed Champion
William Stephens 17 11 Lincoln Rough Riders 4-H Club 864 Swine Swine Barrows 501007 : Poland Barrows (SP) Blue 3
Olivia Storey 8 3 Busy Beaver 4-H Club 44 Sheep Market Lambs Grand Champion Newton County Market Lamb 403020: Scramble Class Blue Ch Scramble Class
Olivia Storey 8 3 990 Sheep Market Lambs 403004 : Dorset Market Lamb (DR) Blue
Addison symons 11 6 1003 Dairy Goats Dairy Goats 223001 : Market Class (wethers only) - Under one year as of show date Blue
Addison symons 11 6 North Newton Neighbors 4-H Club 954 Dairy Goats Dairy Goats 223006 : Sr. Yearling Doe (never fresh) - Born on or before May 31, previous year and under two years Blue
Connor symons 15 10 North Newton Neighbors 4-H Club 196 Dairy Goats Dairy Goats Reserve Grand Champion Dairy Doe 223006 : Sr. Yearling Doe (never fresh) - Born on or before May 31, previous year and under two years Blue
Connor symons 15 10 North Newton Neighbors 4-H Club 846 Horse Tuesday Classes 260062: Senior Poles Red
Nikole Szczepanski 16 11 4-H Horse and Pony 194 Horse Tuesday Classes 260062: Senior Poles Blue
Nikole Szczepanski 16 11 4-H Horse and Pony 195 Horse Tuesday Classes 260064: Senior Egg Race Blue
Nikole Szczepanski 16 11 4-H Horse and Pony 119 Rabbits Rabbit Breed Classes Reserve Grand Champion 6 Class 300111 : Californian Senior Buck (CA) Blue
Nikole Szczepanski 16 11 4-H Horse and Pony 148 Rabbits Rabbit Breed Classes 300112 : Californian Senior Doe (CA) Blue Best Opposite Sex
Nikole Szczepanski 16 11 4-H Horse and Pony 154 Rabbits Meat Rabbits Grand Champion Roaster 301002 : Roaster (RS) Blue Division Champion
Nikole Szczepanski 16 11 4-H Horse and Pony 190 Horse Tuesday Classes 260017 : Bareback, over 56", Senior exhibitors Blue
Nikole Szczepanski 16 11 4-H Horse and Pony 152 Rabbits Rabbit Breed Classes 300230 : Flemmish Giant, Blue Senior Doe (FG) Blue Best of Breed
Nikole Szczepanski 16 11 4-H Horse and Pony 193 Horse Tuesday Classes 260060: Senior Barrels Blue
Nikole Szczepanski 16 11 4-H Horse and Pony 192 Horse Tuesday Classes 260029: Western Pleasure over 56", senior exhibitors (WS) Blue
Deegan Tarchala 10 5 Lincoln Rough Riders 4-H Club 786 Meat Goats Meat Goats 228009 : Wether - under one year as of show date Blue Reserve Division Champion
Deegan Tarchala 10 5 Lincoln Rough Riders 4-H Club 787 Meat Goats Meat Goats 228001: Jr. Meat Doe - 3 months to under 6 months as of show date Blue
Aaron Turner 12 6 Lincoln Rough Riders 4-H Club 270 Meat Goats Meat Goats 228001: Jr. Meat Doe - 3 months to under 6 months as of show date Blue
Aaron Turner 12 6 Lincoln Rough Riders 4-H Club 298 Poultry Continental Large Fowl 287087 : Salmon Faverolle Cockerel (CT) Blue
Aaron Turner 12 6 Lincoln Rough Riders 4-H Club 277 Rabbits Rabbit Breed Classes 300404 : Mini Rex, Broken Senior Doe (MR) Blue
Aaron Turner 12 6 Lincoln Rough Riders 4-H Club 308 Poultry Exhibition Waterfowl Reserve Grand Champion Duck 284073 : Gray Cali Bantum Old Drake (EF) Blue Reserve Breed Champion Bantam Weight
Aaron Turner 12 6 Lincoln Rough Riders 4-H Club 300 Poultry Continental Large Fowl Grand Champion Standard Female 287088 : Salmon Faverolle Pullet (CT) Blue Breed Champion
Aaron Turner 12 6 Lincoln Rough Riders 4-H Club 310 Poultry Exhibition Waterfowl 284089 : Any Other Cali Bantum Classification Old Drake (EF) Blue
Aaron Turner 12 6 Lincoln Rough Riders 4-H Club 306 Poultry Exhibition Waterfowl 284062 : Walsh Harlequin Old Duck (EF) Blue Breed Champion Light Weight
Aaron Turner 12 6 Lincoln Rough Riders 4-H Club 301 Poultry Rose Comb Clean Legged Bantams 294014 : Quail d'Anvers Hen (RC) Blue
Aaron Turner 12 6 Lincoln Rough Riders 4-H Club 302 Poultry Rose Comb Clean Legged Bantams 294014 : Quail d'Anvers Hen (RC) Blue
Aaron Turner 12 6 Lincoln Rough Riders 4-H Club 273 Meat Goats Meat Goats 228005 : Yearling Doe - 16 months to under 20 months as of show date Blue
Aaron Turner 12 6 Lincoln Rough Riders 4-H Club 288 Rabbits Rabbit Breed Classes 300459 : Mini Rex, Tortoise Senior Buck (MR) Blue
Aaron Turner 12 6 Lincoln Rough Riders 4-H Club 289 Rabbits Rabbit Breed Classes 300403 : Mini Rex, Broken Senior Buck (MR) Blue
Aaron Turner 12 6 Lincoln Rough Riders 4-H Club 303 Poultry Feather Legged Bantams 296013 : Mille Fleur d'Uccle Cock (FL) Blue
Aaron Turner 12 6 Lincoln Rough Riders 4-H Club 299 Poultry Continental Large Fowl 287086 : Salmon Faverolle Hen (CT) Blue
Aaron Turner 12 6 Lincoln Rough Riders 4-H Club 309 Poultry Exhibition Waterfowl Reserve Grand Champion Duck 284074 : Gray Cali Bantum Old Duck (EF) Blue Reserve Breed Champion Bantam Weight
Aaron Turner 12 6 Lincoln Rough Riders 4-H Club 264 Meat Goats Meat Goats 228009 : Wether - under one year as of show date Blue Division Champion
Aaron Turner 12 6 Lincoln Rough Riders 4-H Club 265 Meat Goats Meat Goats 228009 : Wether - under one year as of show date Blue
Aaron Turner 12 6 Lincoln Rough Riders 4-H Club 297 Poultry Continental Large Fowl 287085 : Salmon Faverolle Cock (CT) Blue Reserve Breed Champion
Aaron Turner 12 6 Lincoln Rough Riders 4-H Club 262 State Projects Cake Decorating (CK) Grand Champion 14021: Grade 6-8, Intermediate (CK) Blue Division Champion, Selected for State Fair
Aaron Turner 12 6 Lincoln Rough Riders 4-H Club 260 County Only Projects Construction Toys 603032: Intermediate, Grade 6-8 Blue Reserve Division Champion
Aaron Turner 12 6 Lincoln Rough Riders 4-H Club 267 Meat Goats Meat Goats 228012: Market Doe-Under 1 year as of show date Blue Division Champion
Aaron Turner 12 6 Lincoln Rough Riders 4-H Club 307 Poultry Exhibition Waterfowl Grand Champion Duck 284082 : Pastel Cali Bantum Old Duck (EF) Blue Breed Champion Bantam Weight
Aaron Turner 12 6 Lincoln Rough Riders 4-H Club 305 Poultry Exhibition Waterfowl 284061 : Walsh Harlequin Old Drake (EF) Blue
Aaron Turner 12 6 Lincoln Rough Riders 4-H Club 296 Poultry American Large Fowl 285006 : Dominique Hen (AM) Blue
Micah Turner 13 8 Lincoln Rough Riders 4-H Club 312 Poultry American Large Fowl 285006 : Dominique Hen (AM) Blue Reserve Breed Champion
Micah Turner 13 8 Lincoln Rough Riders 4-H Club 295 Meat Goats Meat Goats 228012: Market Doe-Under 1 year as of show date Blue
Micah Turner 13 8 Lincoln Rough Riders 4-H Club 285 County Only Projects Construction Toys Reserve Grand Champion 603032: Intermediate, Grade 6-8 Blue Division Champion
Micah Turner 13 8 Lincoln Rough Riders 4-H Club 314 Poultry Continental Large Fowl Reserve Grand Champion Standard Male 287085 : Salmon Faverolle Cock (CT)
Micah Turner 13 8 Lincoln Rough Riders 4-H Club 290 Rabbits Rabbit Breed Classes 300667 : Polish, Black Senior Buck (PO) Blue
Micah Turner 13 8 Lincoln Rough Riders 4-H Club 293 Meat Goats Meat Goats 228009 : Wether - under one year as of show date Blue
Micah Turner 13 8 Lincoln Rough Riders 4-H Club 294 Meat Goats Meat Goats 228009 : Wether - under one year as of show date Blue
Micah Turner 13 8 Lincoln Rough Riders 4-H Club 319 Poultry Exhibition Waterfowl 284053 : Campbell Old Drake (EF) Blue
Micah Turner 13 8 Lincoln Rough Riders 4-H Club 315 Poultry Continental Large Fowl 287086 : Salmon Faverolle Hen (CT) Blue
Micah Turner 13 8 Lincoln Rough Riders 4-H Club 313 Poultry English Large Fowl Grand Champion Standard Male 288033 : Black Australorp Cock (EN) Blue Breed Champion
Micah Turner 13 8 Lincoln Rough Riders 4-H Club 320 Poultry Exhibition Waterfowl 284054 : Campbell Old Duck (EF) Blue Reserve Breed Champion Light Weight
Micah Turner 13 8 Lincoln Rough Riders 4-H Club 291 Rabbits Rabbit Breed Classes 300668 : Polish, Black Senior Doe (PO) Blue Best Opposite Sex
Micah Turner 13 8 Lincoln Rough Riders 4-H Club 322 Poultry Exhibition Waterfowl Grand Champion Duck 284081 : Pastel Cali Bantum Old Drake (EF) Blue Breed Champion Bantam Weight
Micah Turner 13 8 Lincoln Rough Riders 4-H Club 321 Poultry Continental Large Fowl Reserve Grant Champion Standard Female 287088 : Salmon Faverolle Pullet (CT) Blue Reserve Breed Champion
Micah Turner 13 8 Lincoln Rough Riders 4-H Club 292 Rabbits Rabbit Breed Classes 300675 : Pollish, Broken Senior Buck (PO) Blue
Micah Turner 13 8 Lincoln Rough Riders 4-H Club 318 Poultry Feather Legged Bantams 296113 : Any other variety Cock (FL) Blue
Micah Turner 13 8 Lincoln Rough Riders 4-H Club 311 Poultry American Large Fowl 285034 : Plymouth Rock, Partridge Hen (AM) Blue Breed Champion
Brett Vanderwall 13 8 Busy Beaver 4-H Club 803 Dairy Cattle Dairy 221044 : Holstein Heifer calf born Mar 1 or later (HL) Blue 1 Breed/Class Champion
Brett Vanderwall 13 8 Busy Beaver 4-H Club 830 Beef Cattle Steers 102007 : Hereford Steers (HE) Blue 1 Breed Champion
Hannah Vanderwall 16 11 Busy Beaver 4-H Club 329 State Projects Home Environment (HE) Grand Champion 31031: Grade 9-12, Level 3, Furniture (HE) Blue Division Champion, Selected for State Fair
Hannah Vanderwall 16 11 Busy Beaver 4-H Club 793 Swine Swine Barrows 501003 : Duroc Barrows (DR) Blue 2
Hannah Vanderwall 16 11 Busy Beaver 4-H Club 797 Swine Swine Gilts 502003 : Duroc Gilts (DR) Blue 4
Hannah Vanderwall 16 11 Busy Beaver 4-H Club 790 Swine Swine Gilts 502011 : Crossbred Gilts (XX) Blue 6
Hannah Vanderwall 16 11 Busy Beaver 4-H Club 791 Swine Swine Gilts 502005 : Hereford Gilts (HE) Blue 1 Breed Champion
Hannah Vanderwall 16 11 Busy Beaver 4-H Club 802 Swine Swine Gilts 502011 : Crossbred Gilts (XX) Blue 2 Reserve Breed Champion
Hannah Vanderwall 16 11 Busy Beaver 4-H Club 792 Swine Swine Barrows 501011 : Crossbred Barrows (XX) Blue 4
Hannah Vanderwall 16 11 728 State Projects Photography (PH) 37031: Grade 9-12, Level 3, Black & White Prints (PH) Blue Reserve Division Champion
Hannah Vanderwall 16 11 Busy Beaver 4-H Club 832 Dairy Cattle Dairy Steers 224090: Dairy Breed Starter Steer Blue 2 Reserve Class Champion
Hannah Vanderwall 16 11 Busy Beaver 4-H Club 834 Dairy Cattle Dairy Steers 224090: Dairy Breed Starter Steer Purple 1 Class Champion
Jocey Vogt 13 8 4-H Horse and Pony 818 Horse Tuesday Classes 260025 : Showmanship at halter, all sizes, Senior (grades 8-12) Blue
colin wagner 18 12 750 Swine Swine Barrows 501011 : Crossbred Barrows (XX) Blue 4
colin wagner 18 12 Busy Beaver 4-H Club 751 Swine Swine Barrows 501010 : Yorkshire Barrows (YS) Blue 7
Tiffany Walsh 10 5 North Newton Neighbors 4-H Club 1034 State Projects Tractor Operator Skills (TO) Grand Champion 50011: Grade 3-7, Junior (TO) Blue 1 Division Champion
Peyton Warne 13 6 Country Hicks 4-H Club 51 County Only Projects Farm Toy Scene 606063: Level C, Grades 7-9 Blue Division Champion
Liam Washburn 8 2 Country Hicks 4-H Club 48 Meat Goats Meat Goat Poster and Mini Meat Goat 229003: Mini Meat Goat-2nd grade only Blue
Kyle Weiss 18 12 Washington Wonders 4-H Club 576 State Projects Tractor Operator Skills (TO) Reserve Grand Champion 50012: Grade 8-12, Senior (TO) Blue 2 Reserve Division Champion
Kyle Weiss 18 12 701 County Only Projects Farm Toy Scene 606064: Level D, Grades 10-12 Blue
Kyle Weiss 18 12 702 State Projects Small Engines (SE) 47031: Grade 9-12, Level 3 (SE) Blue Reserve Division Champion
Odin Wendelburg 7 2 Lincoln Rough Riders 4-H Club 328 County Only Projects Mini 6130140: Mini Construction Toys Blue
Ian Wernert 16 11 Country Hicks 4-H Club 113 State Projects Shooting Sports Education (SS) 46031: Grade 9-12, Level 3 (SS) Blue
Ian Wernert 16 11 Country Hicks 4-H Club 112 Beef Cattle Steers 102005 : Crossbred Steers (XX) Blue
Blake Whaley 16 10 Washington Wonders 4-H Club 686 Swine Swine Gilts 502004 : Hampshire Gilts (HP) Blue 1 Breed Champion
Blake Whaley 16 10 Washington Wonders 4-H Club 684 Swine Swine Barrows 501003 : Duroc Barrows (DR) Blue 3
Blake Whaley 16 10 Washington Wonders 4-H Club 687 Swine Swine Gilts 502011 : Crossbred Gilts (XX) Blue 4
Blake Whaley 16 10 Washington Wonders 4-H Club 682 Swine Swine Barrows 501011 : Crossbred Barrows (XX) Blue 2
Blake Whaley 16 10 Washington Wonders 4-H Club 683 Swine Swine Barrows Grand Champion Barrow 501011 : Crossbred Barrows (XX) Blue 1 Breed Champion
Blake Whaley 16 10 Washington Wonders 4-H Club 685 Swine Swine Barrows 501004 : Hampshire Barrows (HP) Blue 1 Breed Champion
Leila Wilson 12 7 Lincoln Rough Riders 4-H Club 360 County Only Projects Crafts 67049: Scrapbook, Level C, Grades 7-9 Blue
allison wood 13 8 Grant Go-Getters 4-H Club 754 Swine Swine Gilts 502008 : Spots Gilts (SP) Blue 2 Reserve Breed Champion
allison wood 13 8 1022 Swine Swine Barrows 501011 : Crossbred Barrows (XX) Blue 6
allison wood 13 8 Grant Go-Getters 4-H Club 753 Swine Swine Barrows 501011 : Crossbred Barrows (XX) Blue 4
allison wood 13 8 Grant Go-Getters 4-H Club 755 Swine Swine Gilts 502003 : Duroc Gilts (DR) Blue 5
Landon Wynn 9 3