2022 HJ primary election logo

LAFAYETTE — The following is a list of candidates, courtesy of the Tippecanoe County Clerk’s Office, who have filed for candidacy for various offices up for election this year.

Candidate filings began Jan. 5 and ends at noon Feb. 4. The Primary Election is 6 a.m.-6 p.m. May 3.

DEMOCRAT

FILINGS

Assessor

  • Eric Grossman, Wabash 17

County Council

  • Ben Murray, District 1
  • Lisa Dullum, District 4

Delegate At-Large

  • Chris Campbell, Wabash 13
  • Michael Childress, Wea 09
  • Lisa Dullum, Wabash 26
  • Joe Mackey, Perry 03

Fairfield

Township Trustee

  • Monica Casanova, Fairfield 09
  • Ronald Hession, Fairfield 20

Precinct Committeeman

  • Peter Bunder, Wabash 25
  • Chris Campbell, Wabash 13
  • Michael Childress, Wea 09
  • Lisa Dullum, Wabash 26
  • Steve Durbin, Wabash 18
  • Germany Harris, Wabash 16
  • Ronald Hession, Fairfield 20
  • Joe Mackey (D), Perry 03
  • Ben Murray, Fairfield 07

Wabash

Township Board

  • David Tate, Wabash 02

REPUBLICAN FILINGS

Auditor

  • Joe Sturm, Lauramie 01

Commissioner

  • Tracy Brown, District 1

County Clerk

  • Julie Roush, Fairfield 02

County Council

  • Jody Hamilton, District 2, Wayne 01
  • Kathy Vernon, District 3, Wea 13

Delegate At-Large

  • Tim Vickerman, Union 01

Delegate District 1

  • Joan Bonnet, Fairfield 08
  • Julie Roush, Fairfield 02
  • Mike Roush, Fairfield 02
  • Michael Smith, Fairfield 14

Delegate District 2

  • Greg Dean, Wabash 18
  • Barbara Knochel, Washington 01

Delegate District 3

  • Oscar Alvarez, Fairfield 26
  • Joe Sturm, Lauramie 01
  • Carlos Toro, Wea 10

Delegate District 4

  • Vicki Burch, Wabash 26

Fairfield

Township Board

  • Kelli Stump, Fairfield 26

Fairfield

Township Trustee

  • April O’Brien, Fairfield 09

Lauramie

Township Trustee

  • Lynn Beck, Lauramie 01

Perry Township Trustee

  • Frank Cederquist, Perry 05

Prosecutor

  • Pat Harrington, Tippecanoe 06

Recorder

  • Kristy Martin, Wea 10

Sheffield

Township Board

  • Jerry Arvin, Sheffield 01

Sheffield

Township Trustee

  • Pamela Crum, Sheffield 03

Shelby Township Board

  • Stephen Lange, Shelby 02
  • Don Nesbitt, Shelby 01
  • James VanSchepen, Shelby 01

Shelby Township Trustee

  • Jerry Rooze, Shelby 01

Sheriff

  • Jason Huber, Wabash 22

Union Township Board

  • Mary Gish, Union 01
  • Steven Plantenga, Union 01

Wabash Township Trustee

  • Eric Hoppenjans, Wabash 05

Washington Township Trustee

  • Barbara Knochel, Washington 01

Wea Township Board

  • George Buck, Wea 07
  • Andrea Moore, Wea 14

Wea Township Trustee

Jim Slaven, Wea 13

Trending Food Videos