Baseball:

2A Semi-state at Jasper

#2 Southridge 7, #17South Vermillion 0

South Vermillion ends the season with a 25-7 record.

Golf – Boys:

Washington Regional

Team scores: 1 – Evansville North 297, 2 – Castle 301, 3 – Plainfield 307, 4 – Parke Tudor 310,

5 – Avon 312, 6 – Mater Dei 319, 7 – Brownsburg 334, 8 – Northview 334, 9 – Washington 336,

10 – South Knox 340, 11 – Terre Haute North 343, 12 – Covenant Christian 347,

13 – Wood Memorial 349, 14 – Seeger 350, 15 – Greencastle 360, 16 – Decatur Central 368,

17 – Parke Heritage 369, 18 – Terre Haute South 377

Individual results (only Top 5, WRC & Greencastle results listed):

67 – Kasey Lilly (Plainfield)

69 – Ben Hoagland (Evansville Memorial)

70 – Nathan Hoss (Evansville North)

71 – Adam Bratton (Castle), Justin Drake (Evansville Memorial), Peyton Snoeberger (Seeger)

80 – Jaxon Parmley (Greencastle)

81 – Conner Taylor (Greencastle)

83 – Dalton Snoeberger (Seeger)

86 – Nolan Potter (Covington)

87 – Gavyn Watkins (Seeger)

88 — Landen Stewart (Parke Heritage)

89 – Evan James (Parke Heritage), Chase Little (Attica)

91 – Zach Junker (South Vermillion)

92 – Benton Parmley (Greencastle)

94 – Ben Lynk (Parke Heritage)

98 – Clay Butler (Parke Heritage)

99 – Jorden Wood (Parke Heritage) – DQ’d

107 – Vincent Martoglio (Greencastle)

109 – Nolan Lloyd (Seeger)

110 – Tyler Rodgers (Greencastle)

117 – Garrett Watkins (Seeger)

Evansville North, Castle and Plainfield advance to the state finals as a team.

Peyton Snoeberger of Seeger advances to the state finals as an individual.

Prairie View Golf Club in Carmel hosts the state finals on June 11 and 12.

Tennis – Girls:

Individual Tournament – State Finals

Match 1: Ellie Pittman (10 – Indianapolis Cathedral) def Anna Graves (11 – Silver Creek) 6-0, 6-0

Match 2: Ellie Myers (9 – Evansville Memorial) def Jordyn Pax (10 – Plainfield) 6-1, 6-2

Match 3: Halli Trinkle (12 – Providence) def Rose Pastoret (10 – Valparaiso) 6-2, 6-1

Match 4: Sanjana Tallamraju (9 – Munster) def Elizabeth Tindera (9 – South Vermillion) 6-1, 3-6, 6-1

Match 5: Pittman (Indy Cathedral) def Myers (Evansville Mem) 6-3, 6-1

Match 6: Trinkle (Providence) def Tallamraju (Munster) 6-3, 7-6 (6)

Match 7 – Championship: Pittman (Indy Cathedral) def Trinkle (Providence) 6-2, 6-4